TE: Bensiinin hinta pysyy yli kahdessa eurossa – tässä syyt

OP Pohjolan päästrategi Lippo Suominen on yllättynyt siitä, että bensiinin hinta ei ole laskenut.
OP Pohjolan päästrategi Lippo Suominen on yllättynyt bensiinin hinnasta. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA
OP Pohjolan päästrategi Lippo Suominen on yllättynyt bensiinin hinnasta. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA

OP Pohjolan päästrategi Lippo Suominen ja St1:n öljytuotteiden kaupallinen johtaja Timo Jokinen kertovat Talouselämän haastattelussa, miksi bensiinin litrahinta on pysynyt Suomessa yli kahdessa eurossa.

Raakaöljyn hinta on laskenut korkeimmasta tasostaan jo noin 40 prosenttia, mutta suomalaisella pumpulla se ei juuri näy. Hinnat ovat vielä laajalti yli kahden euron litralta.

– Olen yllättynyt, että bensan hinta ei ole laskenut enempää, Suominen kertoo TE:lle.

Hän arvelee, että korkeita hintoja saattavat ylläpitää öljynjalostuksen pullonkaulat, joita Iranin sota on aiheuttanut. Jokinen vahvistaa arvion todeksi. Hän toteaa, että Persianlahden jalostuskapasiteetti ei ole palautunut entiselleen samalla, kun Ukraina on pystynyt tekemään tuhoa Venäjän öljynjalostamoihin ja satamiin.

Kolmanneksi tekijäksi Suominen arvioi Teboil-asemien sulkemisen, joka vähensi kilpailua.

Samaan aikaan kesänaikainen kysyntäpiikki tuo polttoaineen hintoihin nousupainetta. Jokinen ennakoi, että hinnat tulevat alaspäin kysyntäpiikin laskiessa samalla, kun jalostuskapasiteettia saadaan ylöspäin.

– Perusskenaario on se, että mennään alaspäin tulevina kuukausina. Markkinan rakenne on ilman muuta sen suuntainen.

Suomalaisista 74 prosenttia ajaa kyselyn mukaan itse autoa säännöllisesti.
Rakentamisen ja teollisuuden liikevaihdon kasvu jatkui toukokuussa.
Työpäiväkorjattu liikevaihto kasvoi toukokuussa 9,9 prosenttia viime vuoden toukokuuhun verrattuna.
Mainos