Tasavallan presidentille uusi neuvonantaja

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö on nimittänyt ulko- ja turvallisuuspoliittiseksi neuvonantajakseen Jani Raappanan.
Presidentti Sauli Niinistö. LEHTIKUVA / SEPPO SAMULI
Presidentti Sauli Niinistö. LEHTIKUVA / SEPPO SAMULI

Yhteiskuntatieteiden maisteri Jani Raappana aloittaa presidentin neuvonantajana ja kabinetin jäsenenä 15. elokuuta 2023.

Hän siirtyy tehtävään ulkoministeriöstä, jossa hän on työskennellyt vuodesta 1999 alkaen ja suorittanut kansainvälisten asiain valmennuskurssin 2004–2005.

Parhaillaan hän toimii ministerinä ja edustuston päällikön sijaisena Suomen suurlähetystössä Washingtonissa.

Tasavallan presidentin ulko- ja turvallisuuspoliittisena neuvonantajana maaliskuusta 2018 saakka toiminut Petri Hakkarainen siirtyy ulkoministeriön poliittisen osaston osastopäälliköksi 1. syyskuuta.

Ex-ministerin mukaan monia taloudelle tärkeitä uudistuksia viedään maaliin loppuvaalikaudella.
Valtion budjetin alijäämän ennustetaan kasvavan yli 17000 miljoonaan euroon vuodessa.
Riikka Purran mukaan muutos vaikutti paperilla hyvältä, mutta ei toiminut käytännössä.
Mainos