Viime yönä Enontekiössä Kilpisjärven kyläkeskuksella mitattiin kuluvan talven toistaiseksi kylmin lämpötila -39,9 astetta, kertoo Ilmatieteen laitos.
Suomi kuuluu myös alkuviikolla arktisen kylmän ilmamassan piiriin. Pohjoisessa kireät pakkaset jatkuvat. Etelässäkin pakkanen kiristyy viikon vaihtuessa, mutta aluksi pakkanen on heikompaa ja luntakin sataa.
Huomiseen iltapäivään odotettavissa maan eteläosassa on ajoittain lumisadetta, joka voi olla etelärannikolla paikoin sakeaa. Lämpötila on -3 ja -10 asteen välillä Kohtalaista tuulta, länsiosassa ajoittain navakkaa ja melko puuskaista idänpuoleista tuulta.
Maan keskiosassa on enimmäkseen pilvistä ja etenkin alueen lounaisosassa ajoittain lumisadetta. Lämpötila on -8 ja -20 asteen välillä. Tuuli lisää pakkasen purevuutta. Pohjois-Suomessa pakkasta voi olla -30 astetta, yöllä Lapissa paikoin -35 astetta.





