Julkisuudessa on uutisoitu puolustusvoimien silloisen komentajan Timo Kivisen nyt kertomasta tapauksesta joulukuulta 2021. Ukrainan kriisi oli eskaloitumassa. Kivinen valmistautui saman illan salaiseen puhelinkeskusteluun Yhdysvaltain asevoimien komentajan Mark A. Milleyn kanssa.
Kenraali Kivisen vaimo oli kotona, kun paketin tuoja soitti ovikelloa. Pahvilaatikon tuoja poistui nopeasti, ja hänen autonsa oli kauempana. Ilta-Sanomien haastatteleman Kivisen mukaan hän ilmoitti, että ”meille on paketti roskakatoksen luona”. Tuojasta ja muista yksityiskohdista ei ole kerrottu tarkemmin.
Paketin sisällöstä Kivinen sen sijaan on kertonut valtioneuvoston tutkimusjulkaisussa Venäjän laaja-alainen vaikuttaminen Suomeen 2000-luvulla : Pehmeästi pedattu mutta kova nukkua. Se julkaistiin vuoden alussa.
Pahvilaatikossa oli teekannu, sekä Kiviselle että Milleylle osoitetut kirjeet.
– Näiden ”venäläisten vihjeiden” viesti jäi epäselväksi, mutta niiden voidaan arvioida olleen pyrkimyksiä pitää keskeiset suomalaiset toimijat tietoisina siitä, että Venäjä seuraa myös heidän henkilökohtaisia asioitaan. Vastaavanlaisista vihjailevista tai painostaviksi koetuista toimista ovat kertoneet myös muut eurooppalaiset poliitikot, mukaan lukien Naton pääsihteerinä vuosina 2014–2024 toiminut Jens Stoltenberg, tutkimuksessa todetaan.
Teekannu voi tuoda epämiellyttäviä mielleyhtymiä. Se voi muistuttaa paitsi venäläisestä kulttuurista myös ex-agentti Aleksander Litvinenkon myrkytyksestä Lontoossa 2006 teellä, johon oli laitettu tappavaa radioaktiivista polonium-210-isotooppia.