S-pankin Kodin ja asumisen ilmiöt 2026 -kyselytutkimuksen mukaan 57 prosenttia suomalaisista pitää omakotitaloa unelmakotinaan. Kerrostalon valitsisi 20 prosenttia, rivitalon 15 prosenttia ja paritalon kolme prosenttia vastaajista.
Omakotitalo on suosituin vaihtoehto kaikissa ikä- ja tuloluokissa. Haave korostuu kuitenkin erityisesti hyvätuloisilla ja jo omistusasunnossa asuvilla.
– Suomalaiset eivät ole luopuneet asumisunelmistaan – päinvastoin. Moni pohtii nyt aiempaa tarkemmin, millaiseen kotiin haluaa sitoutua pitkällä aikavälillä, S-pankin luottojohtaja Mari Govenius sanoo tiedotteessa.
Suomalaiset arvostavat kodin sijainnissa erityisesti rauhaa ja luonnonläheisyyttä. Rauhallista sijaintia pitää tärkeänä 40 prosenttia ja luonnonläheisyyttä 35 prosenttia vastaajista. Samalla kodin läheltä toivotaan hyviä palveluja ja toimivia liikenneyhteyksiä.
Asumistoiveet kulkevat S-pankin mukaan osin eri suuntaan kuin keskustelu kaupunkien tiivistämisestä ja urbaanista elämäntavasta. Suomalaiset kaipaavat kotiinsa väljyyttä, omaa tilaa ja mahdollisuutta rakentaa arki omien tarpeidensa mukaan.
Kodin yksittäisistä ominaisuuksista tärkeimmäksi nousee sauna, jonka haluaisi 59 prosenttia vastaajista. Oma piha tai puutarha kuuluu 52 prosentin unelmakotiin. Toivelistalla ovat korkealla myös runsaat säilytystilat, suuri keittiö sekä näkymä järvelle tai merelle.
Jos asuinpaikan voisi valita vapaasti, 24 prosenttia suomalaisista muuttaisi Uudellemaalle ja 22 prosenttia Länsi-Suomeen. Ulkomailla asumisesta haaveilee yhdeksän prosenttia.
Suomalaiset haluavat unelmakodiltaan tilan lisäksi huolettomuutta. Lähes puolet vastaajista asuisi mieluiten uudessa tai vain muutaman vuoden ikäisessä kodissa. Uudehkon asunnon suosio korostuu nuoremmissa ikäryhmissä.
Vanhempikin koti kelpaa, jos siitä on pidetty hyvää huolta. Sen sijaan itse remontoitava vanha asunto on vain neljän prosentin unelma.
Goveniuksen mukaan remontoitavaa asuntoa harkitsevan kannattaa arvioida tulevat kustannukset varovaisesti. Ostajan on syytä miettiä realistisesti, riittävätkö oma aika ja osaaminen remontin tekemiseen vai pitäisikö työt jättää ammattilaisille.
– Alkuinnostuksen vallassa arvioidaan toisinaan omat mahdollisuudet remontoida liian optimistisesti, hän muistuttaa.
S-pankki katsoo nykyisten asuntomarkkinoiden tarjoavan ostajille mahdollisuuksia edetä kohti unelmakotia. Monelle omakotitalo ei ole ensimmäinen asunto, vaan pidemmän aikavälin tavoite.
Kyselyn toteutti Kantar Finland S-Pankin toimeksiannosta. Siihen vastasi 3 062 täysi-ikäistä suomalaista eri ammatti- ja tuloluokista. Tiedot kerättiin 6.–22. huhtikuuta 2026.