Syyslomaviikko alkaa koleana ja tuulisena

Alkavalle viikolle on luvassa sateita suureen osassa maata.
Syyslomaviikon säästä ennustetaan koleaa ja ajoittain sateista. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER
Syyslomaviikon säästä ennustetaan koleaa ja ajoittain sateista. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Myrskyisää viikonloppua seuraa pilvinen ja tuulinen viikko, ennustaa Foreca. Viikko alkaa koleana, ja maanataina luvassa on sateita maan itä- ja pohjoisosassa. Pohjoistuuli pysyy puuskaisena ja rannikkoalueilla paikoin navakkana. Maanantain päivälämpötila liikkuu maan etelä- ja länsiosassa 5-8 asteen haarukassa, muualla maassa 2-6 asteen välillä.

Sää lämpenee keskiviikkona hieman, mutta jo torstaina suureen osassa maata on luvassa sateita. Torstain päivälämpötila on 5-12 astetta.

Viikonlopuksi Foreca povaa vaihtelevaa säätä. Etelässä lauantai on aurinkoinen ja poutainen, mutta maan keskiosassa sadekuurojen mahdollisuus kasvaa. Sunnuntaina Suomeen saapuu lännestä matalapaine runsaine sateineen.

Sadekuuroja ja ukkosia on tulossa eri puolilla maata.
Lämpöaallossa paahtuva Pariisi rakentaa valtavaa kaukokylmäverkkoa, joka nojaa Seine-joen veteen.
Loppuviikolla lämmin ilmamassa väistyy Suomen yltä.
Mainos