Venäjän mahdollinen uusi liikekannallepano saattaa muodostua presidentti Vladimir Putinille poliittisesti vaarallisemmaksi kuin aiemmat yritykset täydentää Ukrainan sodassa kuluneita joukkoja, arvioi brittieversti (evp.) Hamish de Bretton-Gordon The Telegraphin mielipidekirjoituksessaan.
Hänen mukaansa ongelma on siinä, että liikekannallepano voisi ensimmäistä kertaa tuoda sodan seuraukset laajasti myös Moskovan ja Pietarin keskiluokkaisiin perheisiin. Tähän asti Kreml on pystynyt pitkälti suojaamaan suurten kaupunkien hyväosaisia sodan raskaimmilta henkilöstötappioilta.
Venäjän mahdollisesta uudesta liikekannallepanosta on liikkunut viime viikkoina runsaasti tietoja. Venäjällä on järjestetty valmiusharjoituksia, joilla viranomaiset valmistautuvat mahdolliseen uuteen mobilisaatioon. Päätöstä ei virallisten tietojen mukaan ole tehty, mutta uusi kutsunta voisi alkaa syyskuun parlamenttivaalien jälkeen.
Kreml on kiistänyt suunnittelevansa uutta liikekannallepanoa. Huhut ovat silti jo lisänneet venäläisten kiinnostusta maastamuuttoon. Verkkouutiset kertoo asiasta tässä jutussa.
– Voisiko tästä tulla Putinin ”Sinkkipojat”-hetki, de Bretton-Gordon pohtii.
Evp-upseeri vertaa mahdollista kehitystä Neuvostoliiton Afganistanin sotaan. Hän viittaa ”Sinkkipojat”-käsitteellä sodassa kuolleisiin neuvostosotilaisiin, joiden ruumiit palautettiin kotimaahan suljetuissa sinkkiarkuissa.
Afganistanin sodan pitkittyessä kaatuneiden sotilaiden äitien tyytymättömyys kasvoi Neuvostoliitossa. De Bretton-Gordon katsoo, että Ukrainasta voi tulla Putinille vastaava poliittinen käännekohta.
– Afganistanista palautetut sinkkiarkut ja niihin liittyvä suru ja raivo olivat merkittävä tekijä paitsi sodan päättymisessä myös Neuvostoliiton hajoamisessa.
Putinin karu valinta
Hamish de Bretton-Gordonin mukaan Venäjän johto on tähän asti onnistunut pitämään suuren osan sodan rasituksista ja raskaista tappioista syrjäseutujen, köyhien alueiden, etnisten vähemmistöjen, vankien ja rahallisten kannustimien houkuttelemien sopimussotilaiden harteilla.
Laaja liikekannallepano muuttaisi tämän asetelman.
– Silloin sota voisi ensimmäistä kertaa ulottua syvälle läntisen Venäjän keskiluokan mukaviin koteihin, de Bretton-Gordon arvioi.
Evp-upseeri muistuttaa, ettei esimerkiksi 300 000 uuden miehen kutsuminen palvelukseen ratkaisisi Venäjän asevoimien ongelmia automaattisesti.
Uudet joukot tarvitsevat kouluttajia, päteviä upseereita, kalustoa ja aikaa valmistautua taisteluun. Venäjä on hänen mukaansa jo kuluttanut koulutusorganisaationsa henkilöstöä Ukrainan rintamalla, minkä vuoksi uusien joukkojen kouluttaminen nopeasti olisi vaikeaa.
– Putinilla on edessään karu valinta: jatkaako hän lihamyllyn ruokkimista vai myöntääkö hän ”erikoisoperaationsa” epäonnistuneen, de Bretton-Gordon toteaa.
– Edessä oleva mahdollinen mobilisaatio saattaa pikemminkin heikentää hänen asemaansa sen sijaan, että se vahvistaisi häntä. Uudet ”Sinkkipojat” eivät välttämättä tule Venäjän köyhimmistä kolkista tai vankiselleistä. He voivat tulla juuri niistä perheistä, jotka ovat tähän asti olleet suojeltuja Putinin hullutusten seurauksilta.
Evp-upseeri muistuttaa, että Moskovan naiset pakottivat aikoinaan Kremlin tuomaan poikansa kotiin.
– Putin saattaa luoda uuden sukupolven venäläisiä äitejä samalla päättäväisyydellä. Ja jos Ukraina jatkaa puolustustaisteluaan, tämän tuhoisan sodan suurin perintö voi olla se, että sotilaallisesti heikentyneellä Venäjällä ei ole tarpeeksi tavanomaisia joukkoja uhatakseen Eurooppaa.