Verkkouutiset

Suvi-Anne Siimes. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Suvi-Anne Siimes tukee Alexander Stubbia presidentiksi

Vasemmistoliiton entinen puheenjohtaja luonnehtii ehdokasta oppineeksi ja osaavaksi.

Työeläkevakuuttaja TELAn toimitusjohtaja, entinen vasemmistoliiton puheenjohtaja Suvi-Anne Siimes tukee kokoomuksen Alexander Stubbia seuraavaksi tasavallan presidentiksi.

– Ajatteleva ja ennakkoluuloton. Energinen ja eloisa. Oppinut ja osaava. Siksi Alex, Siimes toteaa.

Siimes oli kansanedustajana 1999-2007. Hän toimi ministerinä molemmissa Paavo Lipposen hallituksissa.

Tuen ilmaus on julkaistu Alexander Stubbin Instagramissa. Kampanja aloitti tällä viikolla tukijoiden julkaisun. Niissä painottuvat tavalliset suomalaiset. Joukossa on kuitenkin myös tunnettujakin henkilöitä. Esimerkiksi eilen tukea ehdokkaalle ilmaisi taloustieteen nobelisti Bengt Holmström.

Uusimmat
› Uutissyöte aiheesta ,
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)