Iranin tukemat miliisijoukot varautuvat ilmaiskuihin

Syyriassa ja Irakissa toimivat sotilaalliset ryhmät on asetettu korkeaan hälytystilaan.
A-10 Thunderbolt II -maataistelukoneita Lähi-idän alueella. / LEHTIKUVA / AFP / ALEX FOX ECHOLS III
A-10 Thunderbolt II -maataistelukoneita Lähi-idän alueella. / LEHTIKUVA / AFP / ALEX FOX ECHOLS III

Yhdysvaltain asevoimien odotetaan aloittavan minä hetkenä hyvänsä ilmaiskut iranilaiskohteita vastaan Irakin ja Syyrian alueella.

Presidentti Joe Bidenin hallinnolla on ollut painetta vastata kolme sotilasta surmanneeseen lennokki-iskuun Jordanian pohjoisosissa. Iranin tukemat miliisijärjestöt ovat tehneet syksyn jälkeen yli sata raketti- ja lennokki-iskua Yhdysvaltain tukikohtiin.

Mainos - sisältö jatkuu alla

CBS:n mukaan sääolosuhteet määrittävät vastatoimien aloitushetken.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Ennakkotieto hyökkäyksistä on aiheuttanut hätääntyneitä reaktioita alueella toimivissa miliisiryhmissä. Syrian Observatory for Human Rights -ihmisoikeusjärjestön (SOHR) mukaan sotilaalliset ryhmät ovat tällä hetkellä ”korkeimmassa hälytystilassa” Syyrian aavikolla ja Deir ez-Zorin maakunnassa.

Kansainvälisen koalition tiedustelulentokoneiden tai -lennokkien kerrotaan partioivan Syyrian ja Irakin raja-alueen tuntumassa. Iranin vallankumouskaarti määräsi 31. tammikuuta miliisiryhmät lopettamaan sotilaallisen toiminnan Syyriassa sijaitsevia Yhdysvaltain tukikohta vastaan.

Iranin tukemien ryhmien kerrotaan hajauttaneen johtoaan ja taistelijoitaan ilmaiskujen pelossa. Syyriassa toimivien miliisien johtoa on kehotettu pysymään kodeissaan. Tilanteen sanotaan aiheuttaneen ”suurta hämmennystä” miliisijoukoissa.

Mojtaba Khamenei poistui puutarhaan juuri ennen ohjusten iskeytymistä rakennukseen.
Kyseessä on jo kolmas lennokki-isku lentoaseman tuntumaan.
Ulkoministeri Elina Valtosen mukaan Suomi harkitsee osallistumistaan.
Mainos