Suomen vuokraama kelluva nesteytetyn maakaasun LNG-terminaali FSRU Exemplar saapui Inkoon satamaan 30. joulukuuta 2022 korvaamaan venäläistä kaasua. Suomi on sopinut 10 vuoden sopimuksesta Exemplarin kelluvalle varastointi- ja uudelleenkaasutusyksikölle FSRU:lle, joka palvelee sekä kotimaisia ​​että Itämeren markkinoita. LEHTIKUVA/JUSSI NUKARI

Suomi kannattaa venäläisen öljyn ja kaasun täyskieltoa EU:ssa

Suomeen venäläistä maakaasua tai LNG:tä ei enää tule.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Valtioneuvosto toimitti torstaina eduskunnalle U-kirjelmän EU:n asetusehdotuksesta, jonka mukaan Venäjältä peräisin olevan tai sen kautta tuotavan maakaasun ja nesteytetyn maakaasun (LNG) tuonti unionin markkinoille lopetettaisiin vaiheittain ensi vuoden alusta alkaen.

Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksella luodaan oikeudellinen kehys, jonka avulla voidaan tehokkaasti poistaa unionin altistuminen Venäjältä peräisin olevan maakaasun ja nesteytetyn maakaasun tuonnista johtuville merkittäville kauppa- ja turvallisuusriskeille.

Asetukseen sisältyy oikeudellisesti sitova kielto Venäjältä peräisin olevan tai sieltä suoraan tai välillisesti vietävän kaasumaisen maakaasun tuonnille Euroopan unioniin 1.1.2026 alkaen.

Tuontikielto koskee sekä putkikaasua että LNG:tä, ja siihen sovelletaan siirtymävaiheen säännöksiä olemassa olevien sopimusten osalta.

Työ- ja elinkeinoministeriö oli aloittanut kansallisen venäläisen kaasun tuontikieltoa koskevan lain valmistelun jo heinäkuussa 2024 voimaan tulleen EU:n kaasunsisämarkkinapaketin kaasuasetuksen pohjalta, joka mahdollistaa määräaikaisen tuontikiellon laatimisen jäsenvaltioissa.

Asiaa koskeva luonnos hallituksen esitykseksi on ollut jo lausunnoilla. Valtioneuvosto arvioi nyt EU:n asetusehdotuksen vuoksi tämän kansallisen sääntelyn tarvetta uudelleen.

Valtioneuvosto pitää EU:n asetusehdotusta perusteltuna ja kannattaa sitä, että EU-tasoisesti säädetään unionin yhteisille maakaasumarkkinoille pelisäännöt venäläisen kaasun ja LNG:n tuonnista.

Se pitää ehdotettuja toimia tarpeellisena askeleena kohti täydellistä irtautumista venäläisestä fossiilisesta energiasta EU:n päämiesten vuonna 2022 linjatun tavoitteen mukaisesti vuoden 2027 loppuun mennessä.

Valtioneuvosto pitää perusteltuna Venäjältä tai sen kautta tuotavan kaasun ja LNG:n tuontikieltoa sekä venäläisen kaasun kauttakulkua koskevien terminaalipalvelujen kieltämistä. Se pitää kuitenkin perusteltuna sisällyttää joustoa asetuksen määräyksiin kaasun toimitusvarmuustilanteen niin vaatiessa ja komission harkintaan perustuen.

EU:n komission vaikutustenarvioinnin mukaan venäläisen kaasun käyttö on merkittävästi vähentynyt unionin alueella, mutta se voi edelleen aiheuttaa merkittäviä riskejä unionin taloudelliselle turvallisuudelle ja erityisesti energian toimitusvarmuudelle, millä on haitallisia taloudellisia ja yhteiskunnallisia seurauksia.

Tuontikiellon vaikutukset kaasun ja LNG:n hintaan komissio arvioi vähäisiksi. Koska LNG on globaaleilla markkinoilla myytävä tuote, ei EU:n siirtyminen pois venäläisestä LNG:stä vaikuttaisi globaalisti hintoihin.

Poimintoja videosisällöistämme
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)