Kansanedustaja, sotatieteiden tohtori Jarno Limnell (kok.) toteaa, että yksittäisiä drooneja todennäköisesti harhautuu Suomeen jatkossakin.
Varhain perjantaiaamuna Uudellemaalle annettiin droonivaroitus, joka peruttiin muutamaa tuntia myöhemmin.
Kun Suomessa saatiin yöllä tieto Ukrainan suuren droonioperaation käynnistymisestä, myös riski siihen, että Suomeen harhautuu räjähdelastissa olevia lennokkeja arvioitiin aiempaa suuremmaksi. Tämän vuoksi aloitettiin tehostetut valmiustoimet ja hieman ennen kello neljää Helsingin ilmatila suljetiin.
Limnellin mukaan Suomessa tulee kuitenkin varautua myös vakavampaan tilanteeseen.
– Mutta on varauduttava myös pahimpaan mahdolliseen tilanteeseen. Ukrainaan kohdistui hiljattain yli 1400 droonia ja 56 ohjusta alle vuorokaudessa. Vielä muutama vuosi sitten tätä olisi pidetty mahdottomana, Limnell muistuttaa X-ketjussaan.
Hän jatkaa, että Ukraina taistelee määrällistä kyllästämistä vastaan. Venäjän tavoite ei ole enää vain tuhota yksittäisiä kohteita vaan uuvuttaa koko yhteiskunta.
– Ilmapuolustus pidetään jatkuvassa torjuntatilassa, hälytykset jatkuvat ja energia, logistiikka sekä tietoliikenne ovat jatkuvan paineen alla.
– Tämä on Ukrainan sodan tärkeä sotilaallinen opetus: määrästä on teknologiassa tullut ase. Halpoja drooneja voidaan valmistaa nopeasti tuhansittain. Vaikka valtaosa torjutaan, jo pieni määrä läpäisseitä iskuja voi aiheuttaa merkittäviä vahinkoja kriittiseen infrastruktuuriin, Limnell toteaa.
Suomessa on Limnellin mukaan tärkeää ymmärtää, että tulevaisuuden kriisi ei välttämättä ala hävittäjillä tai panssarivaunuilla. Se voi alkaa yhtä aikaa sadoilla drooneilla, jotka kohdistuvat satamiin, sähköverkkoihin, tutkaverkkoihin, datayhteyksiin ja logistiikkaan.
– Ukraina osoittaa konkreettisesti, että modernissa sodassa ratkaisevaa voi olla juuri kyky kestää määrällistä kyllästämistä. Siellä lentää tuhansia drooneja. Ja juuri siihen aikaan myös Suomen on varauduttava. Siksi Suomen on rakennettava vahvempi drooni- ja vastadroonikyky, Limnell summaa.
LUE MYÖS:
Heikki Autto drooneista: Tiedotuksessa mentiin melkeinpä toiseen äärilaitaan
Eikö 112-sovellus hälyttänyt drooniuhasta? Tarkista tämä
Ukraina taistelee määrällistä kyllästämistä vastaan. Tavoite ei ole enää vain tuhota yksittäisiä kohteita vaan uuvuttaa koko yhteiskunta. Ilmapuolustus pidetään jatkuvassa torjuntatilassa, hälytykset jatkuvat ja energia, logistiikka sekä tietoliikenne ovat jatkuvan paineen alla.
— Jarno Limnell (@JarnoLim) May 15, 2026
Ukraina osoittaa konkreettisesti, että modernissa sodassa ratkaisevaa voi olla juuri kyky kestää määrällistä kyllästämistä. Siellä lentää tuhansia drooneja. Ja juuri siihen aikaan myös Suomen on varauduttava. Siksi Suomen on rakennettava vahvempi drooni- ja vastadroonikyky.
— Jarno Limnell (@JarnoLim) May 15, 2026
5/5