Suomen suurimman eläkevakuuttajan, kunta-alan ja hyvinvointialueiden eläkkeiden rahoituksesta ja eläkevarojen sijoittamisesta vastaavan Kevan sijoitusten markkina-arvoinen kokonaistuotto oli viime vuonna 10,4 prosenttia eli 6,7 miljardia euroa, yhtiö raportoi torstaina.
Kevan sijoitusomaisuudesta parhaan tuloksen tekivät noteeratut osakkeet, jotka tuottivat 14,2 prosenttia, hedgerahastot 12,7 prosenttia ja pääomasijoitukset 10,0 prosenttia. Korkosijoitusten tuotto oli 6,8 prosenttia ja kiinteistösijoitusten 1,8 prosenttia.
Kevan sijoitusomaisuuden markkina-arvo oli vuoden 2024 lopussa yhteensä 71,5 miljardia euroa. Siitä riskinmukaisessa jakaumassa noteerattujen osakkeiden osuus oli 40,0 prosenttia, korkosijoitusten 29,3 prosenttia, pääomasijoitusten (sisältäen noteeraamattomat osakkeet) 19,8 prosenttia, hedgerahastosijoitusten 6,9 prosenttia ja kiinteistösijoitusten 6,7 prosenttia.
Toimitusjohtaja Jaakko Kianderin mukaan vuosi 2024 oli kokonaisuutena Kevalle hyvä.
– Mainion sijoitustuloksen myötä vastuullamme olevien eläkkeiden rahastointiaste nousi ja lisäksi toimintaamme kuvaava kustannustehokkuus parani. Keva saattoikin juhlia 60-vuotista toimintaansa hyvissä merkeissä, hän toteaa tilinpäätöstiedotteessa.
Kevan pitkän aikavälin sijoitustuotto on ollut hyvällä tasolla. Sijoitusten kumulatiivinen pääomapainotettu reaalituotto rahastoinnin alusta (vuodesta 1988) vuoden 2024 loppuun oli vuotta kohti 3,9 prosenttia. Vastaavan ajanjakson reaalinen keskituotto pääomapainottamattomana oli 5,0 prosenttia.
Keva maksoi vuonna 2024 valtion, evankelis-luterilaisen kirkon, Kansaneläkelaitoksen ja Suomen Pankin henkilöstön eläkkeitä yhteensä 6 miljardia euroa.
Kevaan saapui eläkehakemuksia yhteensä 3 prosenttia enemmän kuin vuonna 2023. Osittaisen varhennetun vanhuuseläkkeen (ove) hakemusmäärä kasvoi noin 3600 hakemuksella eli 49 prosentilla ja oli noin 10900.
Työkyvyttömyyseläkehakemusten määrä pysyi suurin piirtein edellisvuoden tasolla sekä täysissä- että osatyökyvyttömyyseläkkeissä. Ammatillisen kuntoutuksen hakemusmäärät sen sijaan laskivat 6 prosentilla vuodesta 2023, erityisesti laskua oli kuntoutuksen suunnitelmahakemuksissa.