Suomalainen autotarvike- ja tavarataloketju Motonet jatkaa nopeaa laajentumistaan Ruotsissa.
Yhtiö kertoo avaavansa uuden tavaratalon Tukholman eteläpuolelle Lännaan vuonna 2027.
Kyseessä on ketjun toinen tavaratalo pääkaupunkiseudulla. Aiemmin Motonet on julkistanut avaukset Kungens Kurvaan ja Uppsalaan, jotka nekin avautuvat ensi vuonna.
– Olemme tyytyväisiä voidessamme laajentaa läsnäoloamme Tukholmassa näin pian Kungens Kurvan avauksen jälkeen, Motonetin Ruotsin-toimitusjohtaja Johan Ljung toteaa tiedotteessa.
Lännan tavaratalosta tulee noin 3 750 neliömetrin kokoinen, ja sen valikoimaan kuuluu yli 65 000 tuotetta.
Bilteman haastaja
Ruotsalainen kauppa- ja autoalan media on seurannut suomalaisketjun etenemistä tiiviisti.
Muun muassa Motormagasinet kutsuu Motonetia suoraan Bilteman haastajaksi. Lännan sijainti osuu lähelle Bilteman omaa tavarataloa Tukholman eteläpuolella.
Motonetilla on Ruotsissa tällä hetkellä kahdeksan tavarataloa: Gävlessä, Jönköpingissä, Linköpingissä, Örebrossa, Sundsvallissa, Uumajassa, Västeråsissa ja Växjössä. Kaikkiaan ketjulla on yli 50 tavarataloa.
Kesäkuussa yhtiö kertoi ylittäneensä Ruotsissa 500 miljoonan kruunun eli noin 44 miljoonan euron liikevaihdon rullaavalla 12 kuukauden jaksolla.
Ljungin mukaan vuosi 2026 on ollut tietoinen välivuosi, jonka aikana ketju on hionut olemassa olevien tavaratalojen toimintaa.
– Voimme nyt ilolla todeta, että konseptimme toimii. Siksi painamme kaasua uusien avausten suhteen, ja tavoitteenamme on avata keskimäärin neljä tavarataloa vuodessa, Ljung sanoo.