Pankkikonserni Nordean toimitilat Aleksanterinkadulla Helsingissä. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Suomalaiset eivät usko vihreiden sijoitusten vaikuttavuuteen

Pankki pitää tuloksia huolestuttavina.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Yhä useampi Nordean rahastoasiakas haluaa valita sijoituskohteensa niiden vastuullisuuden perusteella, mutta Nordean toteuttaman Nordic Pulse -tutkimuksen mukaan suomalaiset silti uskovat vihreiden sijoitusten vaikuttavuuteen vähemmän kuin muut pohjoismaalaiset.

Sen sijaan yli 40 prosenttia suomalaisista uskoo, että arjessa tapahtuvilla ostosvalinnoilla on suuri merkitys kestävän tulevaisuuden kannalta. Tämä oli selvästi eniten kaikista Pohjoismaista.

Nordean toteuttaman Nordic Pulse -tutkimuksen mukaan vain 5,7 prosenttia vastanneista suomalaisista on sitä mieltä, että vihreillä sijoituksilla on suurta merkitystä kestävämmän tulevaisuuden kannalta. Ruotsalaisista 9,1 prosenttia on sitä mieltä, että vastuullisilla rahastoilla on merkitystä.

Suomalaisista 41,9 prosenttia uskoo, että arjessa tapahtuvilla ostosvalinnoilla on suuri merkitys kestävän tulevaisuuden kannalta. Esimerkiksi ruotsalaisista 36,3 prosenttia uskoo samaan. Kyselyyn vastanneiden suomalaisten näkemysten mukaan toiseksi eniten vaikuttavuutta olisi kodin energiatehokkuuteen investoinnilla. Näin oli vastannut hieman yli kolmannes (35,5 prosenttia) kyselyyn osallistuneista.

– Kyselyn tulokset ovat siinä mielessä huolestuttavia, että vaikka arkisetkin valinnat ovat tärkeitä, vastuullinen sijoittaminen voi luoda varmemmin pohjaa aidolle muutokselle. Vastuullista liiketoimintaa vaativat yritysten omistajat, kuten vastuulliset rahastot, rohkaisevat yrityksiä innovoimaan uusia ratkaisuja ja teknologioita niin ympäristön kuin yhteiskunnankin haasteisiin, toteaa Nordea Fundsin toimitusjohtaja Tanja Eronen tiedotteessa.

Nordean rahastot ovat aktiivisia omistajia, ja rahastojen sijoitusten perusteella saatua vaikutusvaltaa myös käytetään sijoituskohteiden liiketoiminnan kehittämiseen. Käytännössä tätä resursseja ja asiantuntemusta vaativaa työtä tehdään rahastojen nimissä monin tavoin: äänestetään yhtiökokouksissa, käydään vuoropuhelua suoraan yhtiöiden edustajien kanssa, osallistutaan yritysten nimitysvaliokuntiin, tehdään kenttäkäyntejä tehtaille tai osallistutaan sijoittajien yhteisiin aloitteisiin.

Vuonna 2022 Nordean vastuullisuusammattilaiset kävivät rahastojen lukuun lähes tuhat vuoropuhelua yritysten kanssa ilmastonmuutoksesta, ihmisoikeuksista ja paremmasta hallintotavasta. Nordean rahasto-omistusten äänivaltaa käytettiin yli 3900 yhtiökokouksessa tuhansia kertoja.

– Tavoitteenamme on auttaa ja tukea yrityksiä toimimaan vastuullisemmin ja kannustaa kohti vihreää siirtymää. Vaadimme muun muassa vastuullisuustavoitteita johdon palkitsemiseen sekä yrityksiä sitoutumaan tieteeseen perustuviin päästövähennystavoitteisiin omalle toiminnalleen. Mikäli yritykset eivät sitoudu muutokseen tai osoita edistyvänsä siirtymässään, vaihtoehtonamme on sulkea näitä yrityksiä pois rahastoistamme, Eronen kertoo.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)