Sture Fjäder: Hallituspuolueet yksi toisensa jälkeen esittävät ”vappusatasia”

Akavan puheenjohtajan mukaan nykymeno ei voi jatkua.
Valtion talousarvioesitys 2022 eduskunnan istuntosalissa. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI
Valtion talousarvioesitys 2022 eduskunnan istuntosalissa. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Akavan puheenjohtaja Sture Fjäder arvostelee hallituspuolueita niin kutsuttujen ”vappusatasten” esittämisestä samalla, kun valtio velkaantuu keskimäärin kymmenen miljardin euron vuositahdilla. Hän kirjoittaa asiasta Twitterissä.

– Suomi velkaantuu kovaa vauhtia. Neljässä vuodessa 40 miljardia. Hallituspuolueet yksi toisensa jälkeen esittävät ”vappusatasia”. Ylimääräisiä lapsilisiä ja indeksikorotuksia sosiaaliturvaan. Valtion lainoja ja tukia sähköautoihin, Fjäder listaa.

– Kaikki velalla. Näin ei voi jatkua.

Termi vappusatanen ilmaantui politiikkaan vappuna 2018, kun SDP:n silloinen puheenjohtaja Antti Rinne esitti vaalilupauksenaan sadan euron korotusta alle 1 400 euron kuukausieläkettä saavien nettotuloihin. Lupaus on vielä toteuttamatta.

 

Asiantuntija muistuttaa julkisen sektorin paisumisesta.
Vadim Jermolajev jatkoi liiketoimintaansa Krimillä sen jälkeen, kun Venäjä oli vallannut sen. Ukraina asetti häntä vastaan pakotteita vuonna 2023.
Ukrainan drooni-iskut ovat aiheuttaneet polttoainekriisin.
Mainos