”Sotavangeista taisteluyksiköitä, sotarikos jälleen kerran”

Jarno Limnellin mukaan Venäjä on siirtynyt sodassa uudelle tasolle.
Venäjä on jälleen syyllistymässä sotarikokseen Ukrainassa, Jarno Limnell varoittaa. AFP / LEHTIKUVA / ALEXANDER KAZAKOV
Venäjä on jälleen syyllistymässä sotarikokseen Ukrainassa, Jarno Limnell varoittaa. AFP / LEHTIKUVA / ALEXANDER KAZAKOV

Venäjä vaikuttaa syyllistyneen Ukrainassa jälleen uuteen sotarikokseen, toteaa kansanedustaja ja sotatieteilijä Jarno Limnell (kok.). Venäjän puolustusministeriön vapaaehtoisjoukot kertoivat aikaisemmin elokuussa koonneensa ukrainalaisista sotavangeista erikoisjoukkoprikaatin, vaikka sotavankeja ei saa käyttää vangitsijavaltion sotatoimiin.

Venäjä on Limnellin mukaan siirtynyt sodassaan ”uudelle tasolle”.

– Kyse ei näyttäisi olevan yksittäisestä kokeilusta. Venäjän on raportoitu muodostaneen ukrainalaisista sotavangeista taisteluyksiköitä jo vuodesta 2022 lähtien. Nyt olennaista on mittakaava: aiempia pienempiä muodostelmia kootaan ensimmäistä kertaa yhden prikaatin alle, kokoomusedustaja kirjoittaa viestipalvelu X:ssä.

Geneven sopimus on asiassa yksiselitteinen, Limnell toteaa. Jos Venäjä painostaa ukrainalaisia sotavankeja taistelemaan Ukrainaa vastaan, kyse on sotarikoksesta – ”jälleen kerran”, kansanedustaja huomauttaa.

Prikaatin perustamisessa voi osittain olla kyse psykologisesta sodankäynnistä ja propagandasta, hän arvioi. Toisaalta uutinen kielii myös Venäjän asevoimien aidoista haasteista.

– Sotilaallisesti järjestely kertoo myös Venäjän sotilastarpeesta. Moskova etsii uusia tapoja tuottaa joukkoja pitkään kulutussotaan. Sotavankien käyttäminen ei ratkaise miespulaa, mutta kertoo, kuinka pitkälle järjestelmä on valmis menemään saadakseen lisää väkeä rintamalle.

– Suomelle havainto on tärkeä ennen kaikkea yhdestä syystä. Venäjä testaa sodassa kuinka pitkälle se voi siirtää hyväksyttävän toiminnan rajoja. Jos sotavankeja käytetään osana sotakoneistoa, kyse ei ole vain Ukrainasta vaan siitä miten Venäjä suhtautuu sodan oikeussääntöihin, Limnell päättää.

Mark Galeottin mukaan Vladimir Putin voi jatkossa ottaa suurempia riskejä.
Lisää kansainvälisiä kumppaneita odotetaan liittyvän koalitioon lähitulevaisuudessa.
Karol Nawrockin mukaan on Varsovan etujen mukaista, että ukrainalaiset "taistelevat niin kauan kuin mahdollista".
Mainos