Sosiaaliturvan uudistaminen päätymässä umpikujaan – “snadisti turhautunut”

Vasemmistoliiton kansanedustajan mukaan uudistusta pohtinut komitea ei aio esittää muutoksia sosiaaliturvaan.
Kasvomaskia käyttävä mies menossa Kelan toimipisteeseen Kampissa Helsingissä. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI
Kasvomaskia käyttävä mies menossa Kelan toimipisteeseen Kampissa Helsingissä. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Vasemmistoliiton kansanedustajan Anna Kontulan mukaan sosiaaliturvan uudistusta pohtiva komitea on päätymässä tulokseen, että mitään ei voida tai pidä tehdä nykyiselle järjestelmälle.

– Kolmen vuoden toiminnan jälkeen tuloksia alkaa näkyä: olemme päätymässä tulokseen, että mitään millekään ei voi tehdä eikä pidäkään, koska kaikki on hyvin juuri näin tai sitten aivan kauhean hankalaa muuttaa, Kontula kirjoittaa Twitterissä.

– Kolmen vuoden kuluessa edes eri sosiaalietuuksien maksupäiviä ei ole kyetty yhdistämään, koska vaikeaa, vaikeaa.

– Mutta aiomme ehdottaa lukuisten lisäselvitysten laatimista kaikenlaisista aiheista. Ja toteamme, että digitalisaatiossa on mahdollisuuksia.

Kansanedustaja kertoo olevansa tällä hetkellä “snadisti turhautunut” siihen, kuinka rankkaa muutosvastarinta yhteiskunnassa on.

– Ymmärrän, että sosiaaliturvasta on ideologisia erimielisyyksiä. Mutta edes niissä asioissa ei pystytä liikkumaan mihinkään, joissa poliittisia ristiriitoja ei ole, Kontula toteaa.

 

Veteraanipoliitikon mukaan puolue elää menneisyydessä eikä sillä ole uskottavaa ohjelmaa.
Sosiaali- ja terveysministeri Rydman sai eduskunnan luottamuksen äänin 88–74.
Henrik Vuornoksen mukaan on tärkeää, että mahdollisimman moni nuori saa kartuttaa työkokemusta.
Mainos