Helsingin Senaatintorille ilmestyivät jättimäiset kukkaruukut – HU: Taustalla karu syy

Turva-asiat kiinnostavat entistä enemmän.
Suuria kukkaruukkuja on sijoiteltu esimerkiksi torin terassipöytien lähelle. LEHTIKUVA / ELSA PAAKKINEN
Suuria kukkaruukkuja on sijoiteltu esimerkiksi torin terassipöytien lähelle. LEHTIKUVA / ELSA PAAKKINEN

Helsingin Senaatintorilla olevat jättimäiset kukkaruukut ovat sitä varten, ettei kukaan pystyisi ajamaan autolla väkijoukkoon, Helsingin tapahtumasäätiön toimitusjohtaja Stuba Nikula kertoo Helsingin Uutisille.

– Ei ole mikään salaisuus, että Senaatintorin massiiviset ympärivuotiset kukkaruukut ovat turvallisuustoimenpide, Nikula kommentoi.

Hänen mukaansa kukkaruukut painavat toista tuhatta kiloa. Nikulan mukaan yksikään auto ei tule niistä läpi.

Viime vuosina maailmalla on tapahtunut useita väkijoukkoihin ajamisia. Turvallisuusasiat otetaan nykyään aiempaa enemmän huomioon myös Helsingin kaupunkitilan suunnittelussa.

Nikulan mukaan myös tavalliset ihmiset ovat entistä kiinnostuneempia turvallisuusasioista ja ovat yhteydessä havaitsemistaan mahdollisista turvallisuuspuutteista.

Kristen Michal arvioi puolustusyhteistyön Suomen kanssa tiivistyvän entisestään.
Uudenmaan vieraskielinen väestö voi lähes kaksinkertaistua nykyisestä vuoteen 2045 mennessä.
Yksi maakunta keräsi viime vuonna kolmanneksen Suomen yöpymisistä ja lähes puolet matkailijoiden käyttämistä euroista.
Mainos