SDP:n kansanedustaja varallisuusverosta IL:lle: Ei sellaisenaan riitä

Joona Räsäsen mukaan puolustusmenojen rahoittamiseksi tarvitaan monipuolisia keinoja.
Varallisuusveroa ei ole Suomessa peritty pariin kymmeneen vuoteen. Ilmakuva Helsingistä. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO
Varallisuusveroa ei ole Suomessa peritty pariin kymmeneen vuoteen. Ilmakuva Helsingistä. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO

SDP:n valtiovarainvaliokunnan vastaava, kansanedustaja Joona Räsänen sanoo Iltalehdelle pitävänsä hyvänä, että keskustelu varallisuusverosta on alkanut.

SAK:n Jarkko Eloranta nosti esiin pari viikkoa sitten, että varallisuusveroa tarvitaan yli 100000 euron varallisuudelle, ja perusteli asiaa Suomen puolustusmenojen kasvulla.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Räsäsen mukaan on selvää, Suomen puolustuksen tarpeet vaativat sekä muiden menojen että laajasti tulopohjan tarkastelemista.

– Tässä vaiheessa en lähtisi lukitsemaan puolustusmäärärahojen rahoittamista yhteen yksittäiseen toimenpiteeseen, mikä ei myöskään sellaisenaan pelkästään riittäisi. Kyllä tässä tarvitaan huomattavasti monipuolisempaa keinovalikoimaa tämän rahoitustarpeen kattamiseksi, Räsänen näkee.

Räsäsen mukaan SDP ottaa lopullisesti kantaa asiaan viimeistään, kun seuraavan vaalikauden vaaliohjelmaa muodostetaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

SAK:n Elorannan mukaan varallisuusvero ei koskisi tavallista palkansaajaa, sillä sen ulkopuolelle olisi rajattu oma koti, mökki sekä auto. Veroa perittäisiin 1-2 promillea yli 10000 euron varallisuudesta, hän esittää.

Kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma otti aiemmin kantaa asiaan. Hän kertoi näkevänsä vaarallisena trendin, jossa vasemmistopuolueet ajavat erillisveroja valtion ydintoimintojen rahoittamiseksi.

– Suomessa luovuttiin varallisuusverosta vuonna 2006 aivan oikein perustein. Se heikensi yrittämisen kannusteita, kannusti verosuunnitteluun ja koettiin epäoikeudenmukaisena. Kaiken kukkuraksi sen verotuotto oli heikko. Jo valmiiksi köyhää kansaa verottamalla ei rikastuta, eikä rakenneta vahvempaa puolustusta. Tahtooko myös SDP palata talouskasvua estävään, tehottomaan ja epäreiluksi koettuun varallisuusveroon? Kauma kysyi tuolloin tiedotteessa.

Eduskunnan varapuhemiehen mukaan hallitus on kiinnittänyt asiaan huomiota.
Sinuhe Wallinheimon mukaan 243 turhaa normia on jo poistettu.
Vasemmisto-oppositio yrittäisi ratkaista hyvinvointialueiden ongelmat maakuntaverolla.
Mainos