Venäjän tärkeän tykistövaraston kalustosta on hävinnyt noin puolet, satelliittikuvat paljastavat.
Asia ilmenee avointen lähteiden tiedustelutietoihin perustuvia analyysejä Venäjän asevoimien tilasta tuottavan suositun Covert Cabal -tilin tuoreesta Youtube-julkaisusta.
Varaston tilanteesta on uutisoitu Ukrainan mediassa. Siitä kertoo esimerkiksi tässä United24.
Alta löytyvällä videolla käydään läpi Shtshutshjen valtavaa kalustovarastoaluetta. Videon mukaan tukikohtaan oli varastoitu noin puolet Venäjän vedettävästä tykistöstä. Valtaosan varaston kalustosta sanotaan olleen niin kutsutussa ”syvässä varastossa”. Tällä tarkoitetaan käytännössä sitä, että tykistön palauttaminen tai päivittäminen käyttökuntoon voi vaatia runsaastikin töitä.
Videolla huomautetaan, että arvioihin liittyy tavallista enemmän epävarmuuksia Shtshutshjen syrjäisen sijainnin ja harvoin saatavilla olevien satelliittikuvien takia.
Avointen lähteiden tutkijat laskevat, että tukikohdassa on nyt noin 2700 tykkiä. Varastolla oli yli 4800 tykkiä ennen Venäjän vuonna 2022 aloittamaa täysimittaista hyökkäyssotaa Ukrainassa.
Laskelmien mukaan varikolta lähti keskimäärin 72 tykkiä kuukaudessa vuoden 2022 ja alkuvuoden 2023 välillä. Heinäkuun 2023 jälkeen tahti on hidastunut alle 17 tykkiin kuukaudessa.
Videolla arvioidaan, että kova tykistön käyttöön oton tahti johtui Venäjän osittaisesta liikekannallepanosta ja uusien yksiköiden muodostamisesta Ukrainan rintamalle. Venäjän kerrotaan perustaneen sodan aikana jo ainakin 70 uutta rykmenttiä. Niistä jokainen on tarvinnut 18-36 tykkiä.
Tykistön virta varastosta rintamalle on pysynyt vakaana. Silti kaluston määrä ei riitä kattamaan Venäjän tappioita. Tähän on voinut olla syynä varikolla olleen kaluston kehno kunto. Vastaavat ongelmat ovat tiettävästi vaivanneet Venäjän asevoimia myös panssarivaunujen kanssa.
Satelliittikuvia ja analyysiä niiden sisällöstä pääsee tarkastelemaan alta löytyvältä videolta.