Saksa kehittää omaa tuotantolinjaa Patriot-järjestelmien ohjuksille

Ukraina tarvitsee nyt lisää Patriot-ohjuksia Euroopasta.
Patriot-ohjusjärjestelmä Saksassa. AFP/LEHTIKUVA/INA FASSBENDER
Patriot-ohjusjärjestelmä Saksassa. AFP/LEHTIKUVA/INA FASSBENDER

Ukraina tarvitsee tällä hetkellä Euroopasta ja eräistä muista maista toimituserän, joka sisältää PAC-2- ja PAC-3-ohjuksia. Tämän jälkeen FREYJA-ohjuspuolustusohjelma käynnistyy, ja Saksan kanssa solmitut sopimukset kyseisten torjuntaohjusten hankinnasta astuvat voimaan, kertoi presidentti Volodymyr Zelenskyi Ukrinformin mukaan.

– Tarvitsemme juuri nyt toimituserän Euroopasta ja joistakin muista maista. Sen jälkeen Saksan kanssa solmimamme sopimukset (torjuntaohjusten hankinnasta) sekä FREYJA-ohjelma alkavat toimia rinnakkain. Sellainen on suunnitelma, Zelenskyi sanoi.

Hän totesi, että nyt on tiedossa, millä mailla on riittävästi torjuntaohjuksia toimitettavaksi Ukrainalle.

– Kumppanimme ovat kuulleet kaikki huolemme. He tietävät, kuinka paljon saamme ohjuksia PURL-ohjelman kautta ja ymmärtävät, että suurin osa Yhdysvalloista tulevista PAC-2- ja PAC-3-ohjuksista on päätynyt Lähi-itään. He tietävät, että tarvitsen heidän tukeaan juuri nyt, presidentti sanoi.

Zelenskyi totesi lauantaina, että Euroopan mailla on riittävästi PAC-2- ja PAC-3-torjuntaohjuksia kattamaan Ukrainan vähimmäistarpeen talven aikana.

Samalla Saksa kehittää itsenäistä tuotantolinjaa Patriot-järjestelmien ohjuksille. Ensimmäisten ohjusten odotetaan valmistuvan vuonna 2026 tai alkuvuodesta 2027.

Zelenskyin mukaan Saksan kanssa solmittu sopimus kattaa 600 ilmatorjuntaohjuksen hankkimisen Ukrainalle kyseisestä tuotantolinjasta.

Tavoitteena on valmistautua sodanjälkeiseen tilanteeseen Ukrainassa.
Vuonna 2022 merenkulku Mustallamerellä oli estetty ja maailmanlaajuiset ruoan hinnat nousivat 25 prosenttia.
Volodymyr Zelenskyin mukaan venäläiset kovensivat iskuja Ukrainan energiasektoriin.
Mainos