Ruotsalaismies haki työpaikkaa Ikealta ja pääsi videohaastatteluun.
– Minusta haastattelu meni hyvin. Olin valmistautunut paljon, jotta saisin kaiken oikein, kertoo Expressenille Ali Alshihan, 26, joka haki Ikean Älmhultin-toimipisteeseen.
Muutama päivä haastattelun jälkeen Alshihan sai sähköpostiviestin, jossa häntä onniteltiin ja hänelle tarjottiin kokoaikaista tehtävää asiakaspalvelussa. Viestissä olivat hänen etu- ja sukunimensä, palkka, esihenkilö, viikoittainen työaika sekä työn aloituspäivä.
– Rehellisesti sanottuna aloin hyppiä ilosta. Olin niin onnellinen, kertoo logistiikka-alaa opiskellut ja lukuisia työpaikkoja hakenut Alshihan.
Pian sähköpostiin kilahti kuitenkin täysin toisenlainen viesti. Automaattiviestissä kerrottiin, että rekrytoijat olivat päättäneet jatkaa muiden hakijoiden kanssa eikä hän ollut saanut työpaikkaa.
Alshihan ei ymmärtänyt, mistä oli kyse. Kun hän ryhtyi selvittämään tilannetta, rekrytoija soitti hänelle ja lähetti uuden sähköpostin.
Ikean mukaan sähköpostitse lähetetty työtarjous oli virhe ja tarkoitettu toiselle hakijalle, jolla on samankaltainen nimi. Yhtiö pahoitteli väärinkäsitystä ja ilmoitti pitävänsä Alshihanin mielessä tulevissa rekrytoinneissa.
Alshihan pitää Ikean virhettä vakavana. Odottaessaan uuden työnsä alkua hän oli jo jättäytynyt pois muista työnhakuprosesseista.
Hän ei myöskään usko Ikean selitystä siitä, että työtarjous olisi ollut tarkoitettu toiselle, samannimiselle henkilölle.
– Viestissä ovat etu- ja sukunimeni. Ruotsissa ei ole kovin monta sen nimistä ihmistä.
Ikea vahvistaa lähettäneensä työtarjouksen virheellisesti.
– Pahoittelemme tapahtunutta ja käymme keskustelua kyseisen henkilön kanssa, Ikea Ruotsin viestinnästä todetaan.
LUE MYÖS:
Kysyttiinkö sinulta tätä työhaastattelussa? Se voi olla syrjintää
23-vuotias tekee 70 tunnin työviikkoa, ikätoverit kieltäytyvät vuoroista