Ranskan Saint-Jean-de-Montsin kunnallinen poliisi on saanut käyttöönsä kaksi uutta sähkömoottoripyörää korvaamaan 15 vuotta sitten hankitut skootterinsa.
Uusien ajoneuvojen tarkoituksena on parantaa poliisin liikkuvuutta kaupunkialueella, metsässä ja ahtaammilla kulkuväylillä.
Taustalla oli kiusallinen ongelma. Vanhat skootterit olivat poliisipäällikkö James Blanchetin mukaan vanhentuneita ja niin tehottomia, että poliisi jäi nopeampien kulkupelien jälkeen.
– Sähköpotkulaudat jättivät meidät jälkeen, Blanchet sanoi Actu-sivuston mukaan.
Kaupungin hankkimat kaksi Zero Motorcyclesin sähkömoottoripyörää maksoivat tarvittavine poliisivarusteineen yhteensä noin 40 000 euroa.
Hintaan sisältyvät muun muassa hälytysvalot, sireenit ja henkilösuojaimet. Valmistajan ilmoittama toimintamatka on enimmillään noin 230 kilometriä.
Kaupunki perustelee valintaa paitsi toimintamatkalla myös sillä, että sähkömoottoripyörät ovat hiljaisia ja helposti käsiteltäviä.
Valvonta tehostui
James Blanchetin mukaan uusilla moottoripyörillä poliisi pääsee aikaisempaa paremmin esimerkiksi metsäalueille ja jalankulkualueiden tuntumaan.
Hiljainen ajoneuvo helpottaa valvontaa, koska poliisipartion lähestymistä ei kuule samalla tavalla kuin polttomoottorikäyttöisellä moottoripyörällä liikuttaessa.
Sähkömoottoripyöriä on kaupungin mukaan käytetty jo metsäpartioissa maastopalojen ehkäisemiseksi. Moottoripyörien arvioidaan soveltuvan niin kaupunkiajon lisäksi maanteille ja kapeille reiteille.
Kunnallisen poliisin liikkuvuuteen on Saint-Jean-de-Montsissa panostettu jo aiemmin. Poliisin käytössä ovat olleet muun muassa sähköavusteiset polkupyörät, ja vuonna 2024 kaupunki hankki noin 60 000 euroa maksaneen ”liikkuvan poliisiaseman”.
Sähköpotkulautojen valvonta työllistää poliisia myös Suomessa. Pohjanmaan poliisi kertoi heinäkuussa tehneensä Vaasassa pistokokeita, joissa tavattiin yhden viikonlopun aikana 27 päihtynyttä sähköpotkulaudan kuljettajaa.
Elokuussa päättyneessä valtakunnallisessa koulujen alun liikennevalvonnassa poliisi määräsi seuraamuksia muun muassa sähköpotkulaudoilla jalkakäytävällä ajamisesta, matkustajien kuljettamisesta ja päihtyneenä ajamisesta.
LUE MYÖS:
Sähköpotkulauta kulki yli 100 km/h – nainen sai tuomion (VU 18.8.2026)