Sähkön hinta kuriin -kansalaisaloitteelle vaaditut allekirjoitukset

Kansalaisaloitteen eduskuntaan lähettämisen ajankohta on vielä avoin.
Ruutukaappaus kansalaisaloite.fi-sivustolta, otettu 14. joulukuuta 2022. LEHTIKUVA
Ruutukaappaus kansalaisaloite.fi-sivustolta, otettu 14. joulukuuta 2022. LEHTIKUVA

Sähkön hinta kuriin -kansalaisaloite on kerännyt eduskuntakäsittelyyn vaaditut 50 000 allekirjoitusta. Aloite keräsi vain muutamassa päivässä 20 000 uutta nimeä ja rajapyykki ylittyi.

Kansalaisaloite esittää, että eduskunnan on selvitettävä kiireellisellä aikataululla mahdollisuudet säätää laki hintakaton käyttöönotosta sähkön hinnoittelussa.

– Tavoitteena on laki, joka hinnoittelumekanismin avulla turvaa kuluttajille ja elinkeinoelämälle kohtuuhintaisen sähköenergian saannin niin arjessa kuin poikkeusoloissa, aloitteessa kerrotaan.

Pääministeri Sanna Marin (sd.) ilmoitti keskiviikkona kutsuvansa eduskuntaryhmät koolle keskustelemaan sähkön hintakaton käyttöönotosta.

Aloitteen tekijät ottavat tämän tiedon tyytyväisinä vastaan ja toteavat, että aloitteen tavoitteena on alusta lähtien ollut saada aikaan nopeita, konkreettisia toimia kansalaisten kohtuuhintaisen sähkön turvaamiseksi.

Kansalaisaloitteen eduskuntaan lähettämisen ajankohta on vielä toistaiseksi avoin. Aloitteen tekijöiden mielestä kansalaisaloitejärjestelmässä on vakava valuvika, sillä kunkin vaalikauden aikana lähetetyt aloitteet mitätöityvät, mikäli istuva eduskunta ei ehdi niitä käsitellä.

Veteraanipoliitikon mukaan puolue elää menneisyydessä eikä sillä ole uskottavaa ohjelmaa.
Sosiaali- ja terveysministeri Rydman sai eduskunnan luottamuksen äänin 88–74.
Henrik Vuornoksen mukaan on tärkeää, että mahdollisimman moni nuori saa kartuttaa työkokemusta.
Mainos