Suomen suurin vaihtoautokaupan ketju Saka kasvatti alkuvuodesta sähköautojen myyntiä 150 prosenttia verrattuna viime vuoden samaan ajanjaksoon.
– Meillä on ylivoimaisesti suurin sähköautojen valikoima Suomessa, jokaiseen tarpeeseen ja autounelmien toteuttamiseen löytyy sopiva yksilö, kertoo Sakan valikoimasta vastaava Ville Poukkula tiedotteessa.
Sakan liikevaihto oli 2024 noin 760 miljoonaa euroa ja myytyjen sähköautojen prosentuaalinen osuus myynnistä oli yhdeksän prosenttia. Tänä vuonna sähköautojen kysyntä on lähtenyt vahvaan kasvuun ja pelkästään maalis-huhtikuussa niiden myynti tuplaantui vuodentakaiseen verrattuna.
– Erityisesti asiakkaita on kiinnostanut sähköautot 25 000–40 000 euron hintaluokassa. Sähköautojen hinnat ovat tulleet viime vuosina alas ja kun tähän yhtälöön vielä lisää pienet käyttökustannukset ja edulliset huoltokustannukset niin sähköautot ovat yhä houkuttelevampi vaihtoehto kaikille, jatkaa Poukkula.
Suosituimmat sähköautomallit ovat tänä vuonna olleet Volkswagen ID.4, Polestar 2 ja Tesla Model 3. Ladattavista hybridiautoista suosituimmat ovat olleet Volvon XC60 ja V60, sekä Volkswagen Passat.
– Teslan suosio on meillä säilynyt, vaikka uusien autojen rekisteröinnissä se onkin menettänyt ykköspaikkansa. Perinteisemmät merkit kuten Mercedes-benz ja Volkswagen ottavat kuitenkin Teslan etumatkaa päivä päivältä kiinni. Uskomme, että sekä Teslan että muiden sähköautojen myynnin kehitys jatkuu positiivisena tulevaisuudessakin. Myös hybridiautojen myynti on hyvässä nousussa, kertoo Poukkula.