S-Pankki kutsuu valkohattuhakkerit murtautumaan palveluihinsa

Tapahtumassa tunnistetaan haavoittuvuuksia ja vahvistetaan pankin kyberturvaa.
S-Pankin mobiilipankki matkapuhelimessa vuonna 2022. LEHTIKUVA / TIMO JAAKONAHO
S-Pankin mobiilipankki matkapuhelimessa vuonna 2022. LEHTIKUVA / TIMO JAAKONAHO

S-Pankki järjestää 13. joulukuuta tietoturva-ammattilaisille ja järjestelmien turvallisuuden testaajille suunnatun S-Pankki Hack -tilaisuuden, jossa eettiset hakkerit eli niin sanotut valkohattuhakkerit ja S-Pankin asiantuntijat työskentelevät yhdessä.

Valkohattuhakkerit ovat tietoturva-ammattilaisia, jotka toimivat eettisesti ja yhteistyössä organisaatioiden kanssa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Tapahtuman tavoitteena on testata S-Pankin järjestelmiä, tunnistaa mahdollisia haavoittuvuuksia ja vahvistaa pankin kyberturvallisuutta entisestään.

Tilaisuus järjestetään S-Pankin tiloissa rajatussa ympäristössä, jossa ei käsitellä asiakastietoja eikä tapahtuma vaikuta asiakkaiden tietosuojaan tai tietoturvaan.

– Haluamme tarjota asiakkaillemme mahdollisimman turvallisen pankkikokemuksen ja teemme päivittäin töitä palveluidemme suojaamiseksi sekä väärinkäytösten tunnistamiseksi ja estämiseksi. Tässä työssä hyödynnämme ennakkoluulottomasti myös uusia menetelmiä, kertoo S-Pankin tietoturvajohtaja Leo Niemelä tiedotteessa.

– S-Pankki Hack -tilaisuuden tavoitteena on kehittää pankkipalveluiden tietoturvaa. Haluamme, että asiakkaamme voivat jatkossa olla entistäkin luottavaisempia siitä, että heidän tietonsa ja rahansa ovat turvassa.

Eettiset hakkerit käyttävät samoja menetelmiä kuin rikolliset, mutta luvan kanssa ja turvallisuuden parantamiseksi. Heidän työnsä voi paljastaa yritysten ja organisaatioiden järjestelmistä haavoittuvuuksia, joita ei muuten havaittaisi.

Poimintoja videosisällöistämme

Valkohattuhakkereiden motivaationa on usein osaamisen kehittäminen, yhteiskunnallinen vaikuttaminen tai palkkio erilaisten bug bounty -ohjelmien kautta.

– S-Pankki Hack -tilaisuuteen osallistuvat eettiset hakkerit ovat digimaailman partiolaisia, joille tämän kaltainen toiminta on usein intohimoinen harrastus, Niemelä kuvailee.

S-Pankki avasi jo vuonna 2018  Bug bounty -ohjelman.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Nyt järjestettävä valkohattuhakkeritilaisuus on luonnollinen jatkumo S-Pankin ennakoivalle tietoturvatyölle ja aiemmille buginmetsästysohjelmille. S-Pankki on ensimmäinen pankki Pohjoismaissa, joka järjestää tämänkaltaisen tapahtuman, Niemelä sanoo.

S-Pankki Hack -tilaisuuteen haetaan kokeneita tietoturva-ammattilaisia ja pieniä 1-3 henkilön tiimejä, joilla on näyttöä eettisestä hakkeroinnista ja kykyä löytää haavoittuvuuksia monipuolisista järjestelmistä. Hakijoilta odotetaan vastuullista ja yhteistyökykyistä otetta sekä halua kehittää pankkipalveluiden turvallisuutta.

 

Esitutkinta ei valmistunut ennen syyteoikeuden raukeamista.
Petteri Järvisen mukaan pelkkä tekstiviestivahvistus ei ole turvallinen tapa tunnistautua.
Mainos