Ruotsalaislehti: Ruotsi saanut lupauksia suojelusta Yhdysvalloista ja Britanniasta

Lehden tietojen mukaan kyse olisi muun muassa sotaharjoituksista.
Ruotsin laivaston harjoitus Itämerellä. LEHTIKUVA / AFP Johan Nilsson
Ruotsin laivaston harjoitus Itämerellä. LEHTIKUVA / AFP Johan Nilsson

Ruotsi on saanut Britanniasta ja Yhdysvalloista konkreettisia lupauksia suojelusta maan Nato-hakemusprosesin aikana, kertoo Aftonbladet.

Lehden tietojen mukaan kyse on lisääntyneestä sotilaallisesta läsnäolosta, perusteellisista sotaharjoituksista ja Nato-maiden ”vahvasta poliittisesta” tuesta.

Aftonbladet pohjaa tietonsa usean eri valtioneuvoston kanslian työhön perehtyneen lähteen arvioihin, joiden mukaan hallitus on saanut tietoa tuesta mahdollisen hakuprosessin aikana.

Ruotsissa on viime aikoina käyty keskustelua mahdollisista turvatakuista, jos maa päättää hakea puolustusliitto Naton jäseneksi. Esimerkiksi Dagens Nyheter kertoi perjantaina, että Ruotsi ei ole saanut turvatakuita Yhdysvalloilta.

Polttonesteiden saanti kriisioloissa pitää varmistaa, kansanedustaja sanoo.
Amerikkalainen tutkakone korvataan ruotsalais-kanadalaisella koneella.
Naton toiseksi suurimmat asevoimat ja strateginen sijainti lisäävät Turkin arvoa EU:n mahdollisena kumppanina.
Mainos