RKP hyväksyi hallitusohjelman

Puolueen hallitus ja eduskuntaryhmä kokoontuivat neuvottelijapuolueista ensimmäisenä.
RKP:n puheenjohtaja Anna-Maja Henriksson. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
RKP:n puheenjohtaja Anna-Maja Henriksson. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

RKP:n puoluehallitus ja eduskuntaryhmä päättivät perjantaina pitämässään kokouksessa hyväksyä hallitusohjelman ja lähteä hallitukseen.

Puolueen puheenjohtaja Anna-Maja Henriksson totesi, että suuri enemmistö kummastakin elimestä kannatti hallitukseen lähtemistä. Hän kuvasi keskustelua analyyttiseksi ja kunnioittavaksi.

Puheenjohtaja kertoi, että hallitukseen lähtemistä vastustavia tahoja oli niin eduskuntaryhmässä kuin puoluehallituksessakin. Koska molempien elinten selkeä enemmistö kuitenkin kannatti hallitukseen lähtemistä, ei RKP:n tarvitse kutsua puoluevaltuustoaan koolle.

Henrikssonin mukaan puolue päättää ministerivalinnoistaan maanantaina.

Kristillisdemokraattien päätöksentekoelimet kokoontuvat päättämään hallitukseen osallistumisesta lauantaina. Kokoomus ja perussuomalaiset puolestaan päättävät asiasta sunnuntain kokouksissaan.

Areenahankkeelle päätettiin kehysriihessä 2025 myöntää 35 miljoonan euron ehdollinen rahoitus.
Sofia Vikmanin mukaan positiiviset talousuutiset valavat uskoa kotitalouksiin.
Mainos