Rattijuoppo törmäsi kivipaasiin, kilpajuoksija otti kiinni

Kuljettajaa epäillään useista rikoksista.
Kuvakaappaus videolta. POLIISI/DENNIS PASTERSTEIN
Kuvakaappaus videolta. POLIISI/DENNIS PASTERSTEIN

Helsingin poliisilaitoksen ylikomisario Dennis Pasterstein on jakanut sosiaalisessa mediassa takaa-ajovideon, joka päättyy siihen, kun poliisia pakeneva autoilija törmää kivipaasiin.

Video on katsottavissa artikkelin lopussa. Tallenteen perusteella tilanne tapahtui Helsingin keskustassa perjantaina 29. maaliskuuta aamuyöllä.

Videolta on nähtävissä, että törmäyksen jälkeen auton kuljettaja lähtee juoksemaan poliisia pakoon jalkaisin.

– Ei tiennyt, että perään lähti entinen 400 metrin kilpajuoksija, Pasterstein toteaa.

Henkilö saatiin nopeasti kiinni. Häntä epäillään muun muassa törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, törkeästä rattijuopumuksesta ja ajo-oikeudetta ajosta.

Kuljettajan kaveria epäillään ajoneuvon luovuttamisesta. Pastersteinin mukaan kyseessä oleva kuljettaja on nuori.

Raitiotiehankkeet perustellaan osittain talouskasvulla ja yritysten tuottavuuden paranemisella. Hydöyt jakautuvat eri tavalla, kun usein luullaan.
Lyhyillä matkoilla auton moottori ei välttämättä lämpene riittävästi.
Mainos