Pysäyttäviä lukuja – ennätysmäärä konkursseja viime viikolla

Tänä vuonna konkurssiin asetetaan yhteensä yli 2700 yritystä.
Marraskuun loppuun mennessä konkurssiin on asetettu 270 vähintään miljoonan euron yritystä. LEHTIKUVA / EEVA-MARIA BROTHERUS
Marraskuun loppuun mennessä konkurssiin on asetettu 270 vähintään miljoonan euron yritystä. LEHTIKUVA / EEVA-MARIA BROTHERUS

Viime viikolla eli viikolla 48 konkurssiin asetettiin ennätykselliset 85 yritystä. Suomen Asiakastieto Oy on tehnyt viikkotason konkurssiseurantaa vuodesta 2019 lähtien ja kyseessä on ylivoimaisesti suurin määrä konkursseja yhden viikon aikana.

– Tämän vuoden loppuun mennessä konkurssiin tullaan asettamaan yli 2 700 yritystä. Tällä vuosituhannella on varsin harvoin menty edes kahden tuhannen konkurssin yli, joten vuosi 2023 valitettavasti näyttää ennätyksellisen heikolta, kertoo konkursseihin perehtynyt tuoteomistaja Jaakko Nors Asiakastiedosta.

Vuoden suurimpien konkurssien listassa korostuu rakennusala.

– Huomioin myös sen, että tänä vuonna on kaatunut entistä suurempia yrityksiä eli pelkästään yrityksen iso liikevaihto ei riitä takaamaan turvallisia kauppoja. Marraskuun loppuun mennessä konkurssiin on asetettu 270 vähintään miljoonan euron yritystä eli sata enemmän kuin vuosi sitten, Nors toteaa.

Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtajan mukaan SDP välttelee vaikeita päätöksiä.
Kiitosta heruu varsinkin yrittäjien eläkeuudistuksesta sekä kotitalousvähennyksen korottamisesta.
OP Pohjola ennakoi Euroopan keskuspankin pitävän korkolinjan vakaana ensi viikon kokouksessa.
Mainos