Pysäyttävä luku: murhien ja tappojen määrä lähtenyt kovaan kasvuun

Kun yritykset lasketaan mukaan henkirikosten määrä voi tänä vuonna nousta yli 500:n.
Tamperen keskustassa ammuttiin raskaana ollut nainen kuoliaaksi. Pelastusajoneuvoja paikalla 12. syyskuuta. LEHTIKUVA / SASU JARNSTEDT
Tamperen keskustassa ammuttiin raskaana ollut nainen kuoliaaksi. Pelastusajoneuvoja paikalla 12. syyskuuta. LEHTIKUVA / SASU JARNSTEDT

Tappojen ja murhien määrä on kääntynyt tänä vuonna kasvuun, kertoo Poliisihallituksen tietoanalyytikko Mika Sutela X-alustalla.

– Jos ennusmerkit pitävät paikkansa, tänä vuonna tapoista ja murhista tehtyjen rikosilmoitusten yhteismäärä tulee poliisin tilastotietojen perusteella reilusti ylittämään sadan rajan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Viimeksi vähintään 100 vastaavaa rikosilmoitusta on kirjattu kymmenen vuotta sitten, sanoo Sutela, joka on myös rikosoikeustutkimuksen dosentti Itä-Suomen yliopistossa.

Tapon ja murhan yritykset mukaan luettuina henkirikosten määrä voi Sutelan mukaan mennä kuluvana vuonna mennä yli viidensadan, mikä olisi enemmän kuin kertaakaan aiemmin 2010 alkavalla tarkastelujaksolla.

Sutela siteeraa X-ketjussaan poliisiylijohtaja Ilkka Koskimäen aiempaa haastattelua MTV:lla, jossa Koskimäki kuvasi koko väkivaltarikollisuuden olevan Suomessa murrosvaiheessa.

– Perinteisesti meillä vuosikymmenten takaa tyypillinen henkirikos oli alkoholistien keskinäinen välienselvittely, mutta niitä ei juurikaan enää ole. Meille on tullut päihteiden sekakäyttöä, huumeet merkittävissä määrin, rikollisten välienselvittelyt ja uudentyyppisiä ilmiöitä, kuten katujengi-ilmiöt ja kunniaväkivaltaan liittyvät tapaukset. Rikollisuuden kuva on jollain tavalla murroksessa, Koskimäki kertoi syyskuussa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Koskimäki mainitsi haastattelussa, että henkirikosten ja niiden yritysten tilastoissa korostuvat tänä vuonna etenkin Tampereen ja Vantaan seutu. Hän ei kuitenkaan osannut sanoa, mistä kasvu johtuu.

– Siihen ei oikein ole tarkkaa selitystä, poliisiylijohtaja totesi.

Varastetuista pyöristä korvattiin viime vuonna noin 12 miljoonaa euroa.
Mainos