Puolustaja kaappasi ”korttelintuhoaja” -hirmuaseen ja käänsi sen venäläisiä vastaan

TOS-1A-raketinheitin moukaroi videolla venäläisasemia.
TOS-1A tulittaa videolla. @EuromaidanPress/twitter.com
TOS-1A tulittaa videolla. @EuromaidanPress/twitter.com

Ukrainan sosiaalisessa mediassa on julkaistu video (alla), jossa Venäjän asemia tulitetaan kaapatulla TOS-1A-raketinheitinjärjestelmällä.

Asiasta Twitterissä kertovan Euromaidanpressin mukaan ukrainalaisjoukot ovat kaapanneet useita TOS-1A-heittimiä ja latausajoneuvoja venäläisiltä sodan aikana. Niiden käytöstä venäläisiä vastaan ei kuitenkaan ole juuri tullut tietoja.

Verkkouutiset on kertonut epätavallisesta ja pelätystä asejärjestelmästä muun muassa tässä jutussa. Myös ”korttelintuhoajana” tunnettu TOS-1A on viralliselta venäläisnimitykseltään raskas liekinheitinjärjestelmä. Kyse on kuitenkin raketinheittimestä, jossa käytetään termobaarisia räjähteitä.

Aseen täysi, 24 raketin tuli-isku voidaan laukaista 12 sekunnissa, ja se tuhoaa täysin 200 kertaa 200 metrin laajuisen alueen. Ase soveltuu erityisen hyvin linnoitettujen asemien tuhoamiseen. Siltä suojautuminen on lähes mahdotonta.

Venäjä on käyttänyt heittimiä sodan aikana toistuvasti ja tuhoisasti asutuskeskuksissa.

LUE MYÖS:
Tämä on ”Venäjän korttelintuhoaja” TOS-1A

Ulkoministerin mukaan aika ei ole vielä kypsä keskusteluille venäläisten poliitikkojen kanssa.
Ukrainan droonit aiheuttavat tuhoa hyökkääjän selustassa.
Venäjä ja Ukraina ovat neuvotelleet Minskissä jo 2014 ja 2022. Kummastakaan ei seurannut mitään mikä olisi estänyt nykyistä sotaa.
Mainos