Puolan pääministeri Mateusz Morawiecki on ilmoittanut kokoontuvansa hallituksensa kanssa hätäkokoukseen maan itärajan tilanteen vuoksi.
Times-lehden mukaan Bruzgin rajanylityspaikalle on saapunut suuri määrä Valko-Venäjän turvallisuusjoukkoja kuljetusajoneuvojen ja piikkilangalla lastattujen rekka-autojen kanssa.
Rajavyöhykkeeltä julkaistiin viikonloppuna videoita, joissa naamioidut joukot työnsivät hätääntyneitä siirtolaisia kohti Puolan raja-aitaa.
– Valko-Venäjä pyrkii luomaan merkittävän välikohtauksen, jossa olisi mukana laukauksia ja kuolonuhreja, varaulkoministeri Piotr Wawrzyk sanoi Polskie Radiolle.
Suurin osa Valko-Venäjän rajalle siirtämistä tai ohjaamista siirtolaisista on peräisin Lähi-idästä, Afrikasta tai Aasiasta. Puola on julistanut selkkauksen vuoksi kriisitilan ja syyttänyt Valko-Venäjää hybridioperaatiosta EU:n ulkorajalla.
– Suuret ihmisjoukot ovat yrittäneet maahan voimakeinoin viime päivinä, mutta tämä on toistaiseksi suurin ryhmä, Puolan rajavartiolaitoksen tiedottaja totesi.
Liettuan mukaan Valko-Venäjän toimenpiteet ovat kosto presidentti Aljaksandr Lukašenkan hallintoa vastaan asetetuille talouspakotteille. Pakotteet asetettiin vilpillisten presidentinvaalien ja mielenosoitusten väkivaltaisen hajottamisen seurauksena.
Puola on asettanut 12 000 sotilasta valmiuteen Valko-Venäjän rajan tuntumaan.
LUE MYÖS:
Suuri siirtolaisjoukko kulkee kohti Puolan rajaa (VU 8.11.2021)
Grupa migrantów znajduje się obecnie w okolicach Kuźnicy pic.twitter.com/w5VxXp9QqQ
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) November 8, 2021
🔴 PILNE | Polskie służby udaremniły próbę siłowego przedarcia się na polską stronę przez migrantów na południe od przejścia granicznego w Kuźnicy. Sytuacja została opanowana. pic.twitter.com/iJNvufd524
— MSWiA 🇵🇱 (@MSWiA_GOV_PL) November 8, 2021