Puola karkottaa yhdeksän: Lahjoivat ukrainalaisia osoittamaan mieltään

Mielenosoitusten teemat liittyivät Ukrainan sisäpolitiikkaan ja muuhun Venäjän valtion kannalta hyödylliseen.
Esimerkiksi ostoskeskuksen tulipaloa Varsovassa keväällä 2024 on epäilty Venäjän sabotaasiksi. / Wawa / Storyfyl
Esimerkiksi ostoskeskuksen tulipaloa Varsovassa keväällä 2024 on epäilty Venäjän sabotaasiksi. / Wawa / Storyfyl

Puolan sisäisen turvallisuuden virasto (ABW) on tunnistanut mekanismin, jolla ukrainalaisia ​​pakolaisia ​​käytetään hyväksi Puolassa Venäjän innoittamiin ja rahoittamiin toimiin. ABW tiedotti asiasta maanantaina.

Turvallisuuspalvelun edustajat Varsovassa, Wrocławissa, Krakovassa, Zakopanessa ja Bydgoszczissa ovat yhteistyössä rajavartioston kanssa pidättäneet yhdeksän Ukrainan ja kaksi Valko-Venäjän kansalaista. Tavoitteena on karkottaa heidät Puolasta välittömästi.

ABW:n mukaan näillä mukaan pidätetyillä henkilöillä on yhteyksiä Venäjälle ja Valko-Venäjälle. Syksystä 2025 lähtien he ovat värvänneet Puolassa asuvia ukrainalaisia osallistumaan erilaisiin mielenosoituksiin ja maksaneet heille osallistumisesta. ABW:n mukaan rahoitus on tullut Venäjän liittovaltiota – suomeksi tämä tarkoittaa, että kyseessä on ollut jonkin Venäjän tiedustelupalvelun organisoima toiminta.

Toiminnan järjestäjien tavoitteena on ABW:n mukaan ollut vähitellen vaikuttaa Puolan ukrainalaiseen pakolaisyhteisöön ja käyttää tätä ryhmää Venäjän kannalta hyödyllisten poliittisten levittämiseen. Mielenosoitusten käynnistämiseen käytettiin tunteisiin vetoavia aiheita, kuten korruptioskandaaleja ja Ukrainan sisäpolitiikan ajankohtaisia ​​tapahtumia.

Hybridivaikuttamista

ABW huomauttaa tiedotteessaan, että tapahtunut on esimerkki klassisesta valtiollisen aggression kynnyksen alapuolella toteutetuista hybriditoimista, joilla pyritään murtamaan yhteiskunnallista luottamusta, lietsomaan jännitteitä ja käyttämään sotaa pakenevia ihmisiä Venäjän vaikutusoperaatioiden välineinä.

Vuodesta 2022 alkaen Puolan ABW on käynnistänyt venäjänkielisen The Insider -lehden mukaan yhteensä 71 rikostutkintaa venäläisiin sabotaasiverkostoihin liittyen.

Venäjänkielinen Vot Tak -media kertoi joulukuussa 2025, että Puolassa julkaistiin ”työpaikkailmoituksia”, joissa todellisina työtehtävinä olivat tuhopoltot ja muut sabotaasit. Toimittajat onnistuivat ottamaan yhteyttä ainakin neljään värväysryhmään. Yksi heistä tarjosi ”työtä” Puolassa: Ukrainan asevoimille tarkoitettujen autojen tai puolalaisilla rekisterikilvillä varustettujen premium-luokan ajoneuvojen tuhopolttoa. Rekrytoija lupasi 750–1 000 dollaria jokaisesta tuhopoltosta sillä ehdolla, että tekijä toimittaa ennalta hyväksytyn skenaarion mukaisesti tallennetun videomateriaalin. Rekrytoijilta sai yksityiskohtaiset ohjeet sabotaasien toteuttamiseen.

Aiemmin kesäkuussa kävi ilmi, että vuonna 2025 nuori ukrainalainen oli värvätty Britanniassa tekemään tuhopolttoiskut pääministeri Keir Starmerin kodiksi oletettuihin osoitteisiin sekä tämän autoon. Värvääjinä oli aiemmin erilaisista pikkuhakkeroinneista tunnettu NoName057(16) -ryhmittymä.

Vadim Jermolajev jatkoi liiketoimintaansa Krimillä sen jälkeen, kun Venäjä oli vallannut sen. Ukraina asetti häntä vastaan pakotteita vuonna 2023.
Ukrainan drooni-iskut ovat aiheuttaneet polttoainekriisin.
Tutkijan mukaan tilanne voi muuttua hyökkääjän aseman heikentymisen ja transatlanttisten erimielisyyksien vuoksi.
Mainos