Huh huh! kiteyttää ylikomisario ja Helsingin liikennevalvontatoiminnon johtaja Dennis Pasterstein videolle tallentuneen tilanteen.
Hän on jakanut X-alustalla jälleen niin sanotun raportin kentältä. Aluksi autoilija on törmännyt Lönnrotinkadulla talon seinään ja sen jälkeen jatkanut matkaa.
– Nopeus noin 140 km/h törmäten kaiteeseen ja vastaantulevan liikenteen autoon, Pasterstein kertoo videosta, jolla näkyy kuinka autoilija syöksyy Länsiväylällä Helsingissä puskan läpi vastaantuleville kaistoille katolleen kierähtäen ja vastaantulevaan autoon osuen.
– Käräjäoikeus tuomitsi törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, 2 x törkeästä vammantuottamuksesta, rattijuopumuksesta ym, kertoo Pasterstein.
Huh huh!
Raportti kentältä: Aluksi Lönkalla törmäsi talon seinään ym. Nopeus n. 140 km/h törmäten kaiteeseen ja vastaantulevan liikenteen autoon. Käräjäoikeus tuomitsi törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, 2 x törkeästä vammantuottamuksesta, rattijuopumuksesta ym. pic.twitter.com/Et2nCJu1a1
— Dennis Pasterstein (@DPasterstein) April 29, 2025





