Poliisi kertoo olevansa tietoinen sosiaalisen median eri alustoilla olleesta uhkauksesta, jossa uhataan vakavalla väkivallanteolla päättäjäisiltana Kuopion Väinölänniemellä. Poliisi kertoi asiasta tiedotteessaan.
Poliisi on kirjannut tapauksesta rikosilmoituksen ja käynnistänyt tutkinnan. Poliisi on mukana valvomassa yleistä järjestystä ja turvallisuutta päättäjäisjuhlinnan aikana. Poliisi kertoo partioivansa myös Väinölänniemellä illan aikana.
Poliisi kertoo lisäksi saaneensa tietoa toisesta uhkauksesta Itä-Suomen alueelta. Tämän toisen uhkauksen vakavuus ei ole samalla tasolla kuin Kuopion tapaus.
– Poliisi haluaa muistuttaa, että minkäänlainen uhkailu ei ole hyväksyttävää toimintaa ja poliisi suhtautuu niihin aina vakavasti. Erilaisia koulujen päättäjäisiin liittyviä uhkauksia on ollut Itä-Suomen lisäksi myös muualla Suomessa. Uhkailut voivat aiheuttaa pelkoa ja lisäksi uhkauksen esittäjä syyllistyy samalla lähtökohtaisesti myös rikokseen, tiedotteessa todetaan.
Poliisi kehottaa kaikkia, joilla on lisätietoa Kuopion uhkaukseen liittyen, ottamaan yhteyttä vihjesähköpostilla [email protected] tai vihjepuhelimeen 0295 415 232.





