Poliisi huolissaan vakavasta ilmiöstä – josta jää aina kiinni

Viranomaisilla on nuorille painava viesti.
Mopojen kuljettajat ovat jättäneet noudattamatta poliisin pysäytysmerkkiä ja lähteneet pakenemaan
Mopojen kuljettajat ovat jättäneet noudattamatta poliisin pysäytysmerkkiä ja lähteneet pakenemaan. LEHTIKUVA/JADE SILPO
Mopojen kuljettajat ovat jättäneet noudattamatta poliisin pysäytysmerkkiä ja lähteneet pakenemaan
Mopojen kuljettajat ovat jättäneet noudattamatta poliisin pysäytysmerkkiä ja lähteneet pakenemaan. LEHTIKUVA/JADE SILPO

Viime aikoina Länsi-Uudenmaan poliisilaitoksen alueella on havaittu huolestuttavaa kehitystä, jossa mopojen kuljettajat ovat jättäneet noudattamatta poliisin pysäytysmerkkiä ja lähteneet pakenemaan.

Pelkästään kuluvan viikon aikana on kirjattu kolme tällaista tapausta. Näissä kaikissa mopon kuljettaja on lähtenyt moottoripyöräpoliisia karkuun jääden lopulta kiinni.

Tuoreissa tapauksissa Espoossa, Kirkkonummella, Vihdissä ja Raaseporissa kuljettajat ovat pyrkineet välttämään poliisin suorittaman valvonnan poistumalla paikalta suurella nopeudella ja liikennesäännöistä piittaamatta.

Tilanteet ovat aiheuttaneet merkittävää vaaraa muille tienkäyttäjille, poliisille sekä kuljettajille itselleen. Useissa tilanteissa liikenneturvallisuus on vaarantunut olennaisesti.

− Havaintojen perusteella vaikuttaa siltä, että ilmiö on lisääntymässä. Vaikka yksittäisistä tapauksista ei voida vielä tehdä laajempia johtopäätöksiä, viimeaikainen kehitys antaa aihetta seurata tilannetta tarkasti, toteaa komisario Hannu Kontola tiedotteessa.

Pakenemisen taustalla usein pelko seuraamuksista

Mopolla pakeneminen on erityisen riskialtista, sillä kuljettajat ovat usein nuoria, ajoneuvojen suorituskykyä on usein kasvatettu ja suojavarusteissa on järjestään puutteita.

Poimintoja videosisällöistämme

Tilanteissa ajonopeudet kasvavat, harkintakyky voi heikentyä ja liikennesääntöjen noudattaminen vähenee, mikä lisää vakavan liikenneonnettomuuden riskiä merkittävästi.

Poliisin mukaan taustalla voi olla esimerkiksi pelko seuraamuksista, ajoneuvoon tehdyt laittomat muutokset tai kuljettajan ajo-oikeuteen liittyvät puutteet. Pakeneminen kuitenkin kasvattaa tilanteen vakavuutta huomattavasti verrattuna alkuperäiseen pysäytystilanteeseen.

− Karkuun lähtemällä syyllistyy poikkeuksetta törkeään liikenneturvallisuuden vaarantamiseen, joka tekona saattaa vaikuttaa jo aika pitkälle tulevaisuuteen, Kontola muistuttaa.

Kontolalla on nuorille painava viesti.

− Pitäkää mopot laillisina ja turvallisessa kunnossa, niin myöskään pelkoa tarkastuksesta ei ole. Missään tilanteessa ei saa, eikä kannata lähteä poliisia karkuun. Karkuun lähtemällä ajaudut akuuttiin hengenvaaraan ja ainoastaan moninkertaistat ongelmasi sekä seuraamukset. Rohkeutta on kantaa vastuu teoistaan, pelkuruutta on vältellä niitä. Poliisi saa varmuudella selvitettyä karkuun lähteneen henkilöllisyyden, mikäli intressi sen selvittämiseen on riittävä, hän sanoo.

Vanhemmille ilmiö on hyvä tiedostaa, että he pystyisivät korostamaan karkuun lähtemisen riskejä ja seuraamuksia nuorilleen.

Poliisi tutkii poikkeuksellista petosrikosten kokonaisuutta.
Uhriksi on joutunut poliisin mukaan lähes sata kotitaloutta. Todellinen määrä voi olla suurempi.
Poliisi valvoo koulujen lähialueiden liikennettä tehostetusti 10.–21. elokuuta.
Mainos