Entinen lentäjä on saanut syytteen siitä, että hän lensi matkustajalentoja 17 vuoden ajan ilman asianmukaista lupakirjaa. Air Canadan lentäjä Geoffrey Wall, 59, erotettiin välittömästi, kun väärinkäytös paljastui.
Poliisin mukaan Wall lensi väärennetyillä pätevyyspapereilla siitä lähtien, kun hänet ylennettiin kapteeniksi vuonna 2009. Häntä syytetään nyt useista petosrikoksista, uutisoi muun muassa BBC.
Air Canadan mukaan matkustajien turvallisuus ei ollut missään vaiheessa vaarassa. Yhtiön kaikki lentäjät käyvät pätevyyskoulutuksessa kuuden kuukauden välein.
Kapteenina toimiminen edellyttää Kanadassa liikennelentäjän lupakirjaa eli ATPL-lupakirjaa. Sen saaminen vaatii muun muassa kirjallisten kokeiden läpäisemistä. Wallilla oli voimassa oleva kaupallisen lentäjän lupakirja.
– Tämä muistuttaa hyvin paljon sitä, että perhelääkäriksi laillistettu lääkäri tekisi vastaanotollaan aivokirurgiaa, kertoi juttua tutkineen aluepoliisin apulaispäällikkö Nick Milinovich.
Poliisin mukaan Wall lensi 17 vuoden aikana useilla Boeing-koneiden tyypeillä yhteensä 900 kotimaan ja kansainvälistä lentoa. Hän ansaitsi tänä aikana miljoonia dollareita palkkaa.
Petos paljastui viime vuonna rutiinitarkastuksessa, kun lentäjän lupakirja-asiakirjoissa havaittiin epäjohdonmukaisuuksia. Havainnot johtivat Transport Canadan, eli Kanadan liittovaltion liikenneviranomaisen tutkintaan. Poliisi käynnisti tämän jälkeen Wallia koskevan rikostutkinnan. Analyysi osoitti lupakirjan väärennetyksi.
Lentoyhtiö sanoi suhtautuvansa asiaan ”äärimmäisen vakavasti”. Air Canadan mukaan se on tarkastanut lentäjänsä eikä löytänyt muita vastaavia puutteita sääntöjen noudattamisessa.
LUE MYÖS:
Ryanair perii erikoista lisämaksua – nyt kiinnostui viranomainen
Lentäjän vinkit: Pakkaa nämä kaksi asiaa matkalle