Petteri Orpo: Vahva tuki Ukrainalle jatkuu

Liettuan pääministeri Gintautas Paluckas vieraili maanantaina Kesärannassa.
Pääministeri Petteri Orpo tapasi maanantaina Kesärannassa Liettuan pääministerin Gintautas Paluckasin. LEHTIKUVA / MIKKO STIG
Pääministeri Petteri Orpo tapasi maanantaina Kesärannassa Liettuan pääministerin Gintautas Paluckasin. LEHTIKUVA / MIKKO STIG

Pääministeri Petteri Orpo tapasi keskiviikkona Helsingissä Liettuan pääministerin Gintautas Paluckasin. Pääministerit keskustelivat tapaamisessa ajankohtaisista EU-asioista ja kansainvälisistä kysymyksistä sekä maiden keskinäisten suhteiden kehittämisestä.

Keskusteluiden pääaiheeksi nousi Ukrainan tilanne ja Euroopan turvallisuus.

– Suomi ja Liettua ovat molemmat EU:n ulkorajamaita. Jo tästä syystä ajattelemme pitkälti samalla tavalla Ukrainan tukemisen ja Euroopan puolustuksen kehittämisen tärkeydestä, pääministeri Orpo sanoi tiedotteessa.

Pääministerit totesivat, että Suomen ja Liettuan kahdenväliset suhteet ovat erinomaiset.

– Uskon, että etenkin puolustusmateriaaliyhteistyö voi avata meille uusia mahdollisuuksia maidemme välille, Orpo totesi.

Pääministeri Paluckas tapasi Helsingissä myös tasavallan presidentti Alexander Stubbin ja eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon.

Jukka Kopra oudoksuu SDP:n takinkääntöä.
Hallinto-oikeus hylkäsi liiallisesta voimankäytöstä potkut saaneen opettajan valituksen.
Ministerin mukaan SDP on kuukausikaupalla käyttänyt heikkoa kasvua ja työllisyyttä todisteena hallituksen epäonnistumisesta.
Mainos