Petteri Orpo: Oppositio on johtanut suomalaisia harhaan

Pääministerin mukaan oppositio on laittanut tarkoitushakuisesti vastakkain hallituksen pysyviä menosäästöjä ja kertaluontoisia kasvuinvestointeja.
Pääministeri Petteri Orpo esitteli valtioneuvoston tiedonantoa Garden Helsinki -hankkeen tukipäätöksestä eduskunnan täysistunnossa Helsingissä 21. heinäkuuta 2026. LEHTIKUVA / VILJA SIRVIÖ
Pääministeri Petteri Orpo esitteli valtioneuvoston tiedonantoa Garden Helsinki -hankkeen tukipäätöksestä eduskunnan täysistunnossa Helsingissä 21. heinäkuuta 2026. LEHTIKUVA / VILJA SIRVIÖ

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) esitteli eduskunnalle valtioneuvoston tiedonannon Garden Helsinki -hanketta koskeneesta ehdollisesta tukipäätöksestä.

Pääministeri muistuttaa, että on poikkeuksellista, että eduskunta kutsutaan kesken istuntotauon käsittelemään nyt käsillä olevan kaltaista tiedonantoa.

– Julkinen keskustelu aiheesta on osoittanut, että se on tarpeen, että eduskunta saa järjestäytyneesti oikeat ja tarkat tiedot siitä, mistä tässä ehdollisessa tukipäätöksessä on kysymys ja mistä siinä ei ole kysymys, Orpo sanoi esittelypuheenvuorossa.

Orpo painotti, että vuoden 2025 keväällä hallitus etsi uusia kasvua vauhdittavia ratkaisuja. Silloin ideoita haettiin laajasti kaikkialta yhteiskunnasta. Myös rakennusalaa vauhdittavia päätöksiä etsittiin.

– Tässä kokonaisuudessa hallitus teki poliittisen päätöksen ehdollisesta valtionavustuksesta Garden Helsinki -hankkeelle. Garden Helsinki on lähes 20 000 hengen urheilu- ja tapahtuma-areena. Iso hanke toisi paitsi työtä rakennusaikana, myös vetovoimaa pääkaupungille vuosikymmeniksi eteenpäin.

Orpon mukaan oppositiopuolueet ovat sotkeneet keskustelua tarkoituksella.

– Oppositio on laittanut tarkoitushakuisesti vastakkain hallituksen pysyviä menosäästöjä ja kertaluontoisia kasvuinvestointeja.

– On suomalaisten harhaanjohtamista esittää, että perumalla yhden vuoden kertaluonteinen kasvuinvestointi voitaisiin välttää pysyvä menosäästö toisaalta. Kasvuinvestointeja tehdään, jotta talous kasvaisi eikä olisi painetta tehdä niin raskaita säästöjä. 

Puheenvuorossaan Orpo vastasi myös huoliin siitä, onko kaikkia hankkeita kohdeltu tasapuolisesti, onko päätös perustunut riittäviin vaikutusarvioihin ja onko hanketta lobattu avoimesti.

Vastaus kysymyksiin on pääministerin mukaan selkeä.

– Hallituksen päätös ei ole ollut sidoksissa siihen, kuka tai ketkä työskentelevät hankkeessa.

– Vaikuttaminen ja vuoropuhelu kuuluvat poliittiseen päätöksentekoon. Suomessa on käytössä avoimuusrekisteri, jotta vaikuttamistyö poliitikkoja kohtaan olisi läpinäkyvää. Vastuu avoimuusrekisterin kirjauksista on aina vaikuttamistyötä harjoittavalla taholla.

Pääministerin mukaan jälkikäteen on käynyt ilmi, että hankkeen edustajat eivät ilmoittaneet vaikuttamistyötä avoimuusrekisteriin.

– Pidän tarpeellisena, että VTV kampaa hankeyhtiön toiminnan tarkasti läpi. 

Hanketta on myös julkisuudessa verrattu Vantaan Kivistöön suunniteltuun areenahankkeeseen. Pääministerin mukaan Kivistön hanke oli puoliväliriihen aikaan vuonna 2025 täysin eri tilanteessa kuin nyt. Silloin hallituksella ei ollut käytössään hankkeesta vastaavia tietoja kuin Garden Helsingistä.

Orpo painottaa, että hallituspuolueet tekivät päätöksen yhdessä.

– Tavoitteena oli vain ja ainoastaan saada Suomeen kasvua, työllisyyttä ja vetovoimaa. 

Pääministeri kertoo pitävänsä vakavina kaikkia hallituksen päätöksentekoa ja hänen itsensä toimintaa koskevia epäilyjä.

– Pidän tärkeänä, että oikeuskansleri selvittää tehdyt kantelut joutuisasti.

– On myös esitetty, että vaalirahoituksella olisi ollut vaikutusta hallituksen suhtautumiseen hankkeeseen. Tämä ei pidä paikkaansa.  

Orpo muistuttaa, että asian suhteen on toimittu avoimesti ja kaikki päätöstä koskevat materiaalit on luovutettu julkisuuteen.

Kysymyksiä on pääministerin mukaan herättänyt myös se, miten valtion kassasta löytyi rahaa areenahankkeelle.

Poimintoja videosisällöistämme

– Ehdollisen valtionavustuksen tarkoituksena oli parantaa hankkeen mahdollisuuksia saada muu rahoitus kuntoon ja hanke käynnistymään. Garden Helsinkiä piti päästä rakentamaan tänä vuonna. Euroakaan tukea ei olisi maksettu ennen hankkeen toteutumista.

– Päätös hankkeen ehdollisesta tuesta on osa hallituksen investointiohjelmaa, joka on noin 4,7 miljardia euroa. Sillä tuetaan muun muassa investointeja huoltovarmuuteen, hiilestä irtaantumiseen sekä liikenneinfrastruktuurin peruskorjauksen ja investointien kehittämiseen kaikkialla Suomessa. 

Investointiohjelma rahoitetaan hyödyntämällä valtion omaisuutta, eli valtion ei velkaannu lisää eikä uusia säästöjä tarvita.

Nyt kuitenkin Garden-hankkeen suunnitelmia on päivitetty ja hanke on viivästynyt. Myös kilpailuasetelma on pääministerin mukaan muuttunut.

– On selvää, että hallitus olisi arvioinut päätöstään uudelleen. Näin oli tarkoitus syksyn ensimmäisessä talouspoliittisessa ministerivaliokunnassa tehdä. 

– Selvää myös on, että tukipäätöksen yllä on varjo, jota avoimuus ei ole hälventänyt. Siksi hallitus on päättänyt, että ehdolliselle tukipäätökselle vuoden 2025 puoliväliriihestä ei ole enää poliittista tukea.

Vastaavat isot hankkeet etenevät kuitenkin Orpon mukaan harvoin ilman valtiontukea.

– Valtiolta on puuttunut selkeä ja läpinäkyvä polku tämän kokoluokan hankkeiden tukemiseen. 

– Siksi valtioneuvosto käynnistää nyt selvitystyön, jonka tavoitteena on, että vastaavien hankkeiden valtiontuen hakemiselle määritellään yhdenmukainen ja selkeä väylä sekä kriteeristö. 

Osana hanketta myös selvitetään, millainen kapasiteettitarve Suomessa on ison kokoluokan tapahtumapaikalle, millaisia kansainvälisiä esimerkkejä Suomen lähialueilla on ja millaisia hankkeita Suomessa on parhaillaan suunnitteilla.

Selvitys valmistuu keväällä 2027.

Helsinki Garden -hankkeeseen ei ole käytetty yhtäkään euroa veronmaksajien rahaa.
Puolueen kannatus korostuu Lähi-idässä ja Pohjois-Afrikassa syntyneiden joukossa.
Perussuomalaisten mukaan mahdolliset epäselvyydet on selvitettävä perinpohjaisesti.
Mainos