Yhden pesuaineen käyttö voi johtaa koko pyykinpesukoneen rikkoutumiseen, kodinkonehuoltoyritys Rannan toimitusjohtaja Tomas Nylund varoittaa Ilta-Sanomille.
Kyse on zeoliittia sisältävistä pyykinpesuaineista. Kodinkonehuoltajan mukaan niitä ei pitäisi käyttää ollenkaan.
– Jos pesuaineessa on zeoliittia, se on teoriassa sama kuin siinä olisi savea. Sitä kun liikaa annostelee, pesukone kuluu. Se siis vähentää koneen käyttöikää, Nylund huomauttaa IS:lle.
Hän ei suosittele myöskään pyykkietiikan käyttöä tilanteissa, joissa koneessa on automaattinen pesuaineen annostelu.
Jos pyykinpesukoneessa on automaattinen pesuaineen annostelu, myöskään pyykkietikkaa ei Nylundin mukaan kannata käyttää.
– Koneiden, joissa on automaattinen annostelu, tunnistimet eivät tykkää etikasta ja menevät valitettavasti rikki. Etikka on niin vahvaa, Nylund sanoo.
Myöskään muiden pesuaineiden kanssa ei kannata menetellä miten tahansa. Nylund varoittaa etenkin liiallisesta pesuaineen käytöstä, joka voi aiheuttaa koneen vaahtoamista ja ainejäämien jäämistä vaatteisiin.





