Pekka Toveri Sergei Lavrovin väitteistä: Aika monta valetta samassa puheessa

Venäjän ulkoministeri väitti tiistaina, ettei Venäjä toimillaan kiihdyttänyt Suomen hakeutumista Naton jäseneksi.
Sergei Lavrov. AFP / LEHTIKUVA / HANDOUT
Sergei Lavrov. AFP / LEHTIKUVA / HANDOUT

Kokoomuksen kansanedustaja, kenraalimajuri evp. Pekka Toveri kommentoi Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrovin eilisen puheen sisältöä Twitterissä.

Venäjän sotilastukikohdassa Dušanbessa Tadžikistanissa tiistaina pitämässään puheessa Lavrov esimerkiksi väitti, ettei Venäjä ole toimillaan kiihdyttänyt Suomen ja Ruotsin hakeutumista puolustusliitto Naton jäseniksi.

Suomi ja Ruotsi hakivat puolustusliiton jäseniksi pian sen jälkeen, kun Venäjä aloitti hyökkäyssotansa Ukrainassa viime vuoden helmikuussa. Suomesta tuli Naton jäsen tämän vuoden huhtikuussa. Ruotsin jäsenyys odottaa edelleen Turkin ja Unkarin hyväksyntää.

Puheessaan Lavrov väitti, ettei Venäjän toiminnalla ole ollut mitään tekemistä asian kanssa. Hän myös väitti, että Suomi ja Ruotsi olivat tosiasiassa olleet jo aiemmin mukana Naton toiminnassa, vaikka eivät olleetkaan sen virallisia jäseniä.

– Aika monta valetta saatu tungettua yhteen puheeseen. Kova tulos jopa Lavrovin kaltaiselta rutinoituneelta valehtelijalta, Toveri kommentoi.

LUE MYÖS:
Sergei Lavrov: Emme ajaneet Suomea Natoon

Ex-kansleri Gerhard Schröderin tyrkyttämistä Ukraina-rooliin pidetään poliittisena teatterina.
Venäjä muodostaa merivoimien komentajan mukaan suoran turvallisuushaasteen.
Europarlamentaarikon mukaan seuraaja joutuu ostamaan alueiden ja parlamentin tuen vallalla, kun Ukraina ja etupiiri jäävät saamatta.
Mainos