Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin Kyberturvallisuuskeskus varoittaa Suomi.fi -palvelun ja Osuuspankin nimissä leviävistä huijausviesteistä. Myös turvapostiksi naamioitujen sähköpostiviestien kanssa kannattaa olla tarkkana.
Nyt liikkeellä olevissa huijauksissa rikolliset yrittävät kalastella verkkopankkitunnuksia Suomi.fi-palvelun ja Osuuspankin lähettämiksi väärennetyillä viesteillä.
Suomi.fi -palvelun nimissä liikkuva sähköpostiviesti käskee lukemaan viestin välittömästi ja siinä vedotaan ”tekniseen virheeseen” ja ”turvallisuussyihin”. Joissain viesteissä on ollut mukana myös Suomen leijona lisäämässä viestin uskottavuutta.
Kyberturvallisuuskeskus muistuttaa, että huijarit käyttävät kaikkia keinoja saadakseen uhrin luulemaan asioivansa viranomaisen kanssa.
Viesteissä oleva linkki johtaa väärennetylle kirjautumissivulle, ja sinne syötetyt pankkitunnukset päätyvät rikolliselle. Tunnusten avulla rikolliset pääsevät käsiksi uhrin verkkopankkiin.
– Jos joudut huijatuksi, ota välittömästi yhteyttä pankkiisi. Parhaassa tapauksessa rahansiirto rikollisille voidaan vielä estää. Rikoksen uhrin kannattaa tehdä myös rikosilmoitus poliisille, Kyberturvallisuuskeskus ohjeistaa tiedotteessa.
Jos saat linkin verottajan, muun viranomaisen tai pankin nimissä lähetetyn sähköpostin tai tekstiviestin mukana, kyseessä on lähes varmasti huijausviesti. Palveluihin kannattaa kirjautua ainoastaan niiden virallisten nettisivujen tai sovellusten kautta. pic.twitter.com/I76r6snSPe
— Traficomin Kyberturvallisuuskeskus (@CERTFI) August 3, 2023