Nordea on varoittanut huijausviesteistä aiemminkin. Arkistokuva vuodelta 2021. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Pankki varoittaa nimissään leviävistä huijausviesteistä

Viesteissä on udeltu asiakkaiden korttitietoja ja pankkitunnuksia.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Pankkikonserni Nordean nimissä leviää jälleen huijausviestejä. Pankki tiedottaa asiasta verkkosivuillaan.

Huijausviesteissä on udeltu esimerkiksi asiakkaiden korttitietoja tai verkkopankkitunnuksia.

– Älä anna korttitietojasi tai kirjaudu verkkopankkitunnuksillasi tekstiviestissä tai sähköpostissa olevien linkkien kautta. Nordea ei milloinkaan pyydä pankkitunnuksia puhelimitse, sähköpostitse tai tekstiviesteillä, pankki muistuttaa tiedotteessa.

Vastaavanlaisia huijausviestejä on lähetetty myös muiden pankkien ja viranomaisten nimissä.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)