Kansanedustaja Päivi Räsänen (kd.) ilmoittaa vastustavansa alkoholin myyntiä alennuksella. Sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsenenä toimivan Räsänen mukaan ”alkoholin punaliputettu alennusmyynti ei sovi Alkon perustehtävään haittojen vähentämiseksi”, hän toteaa lähettämässään kannanotossa.
Alko ilmoitti maanantaina aloittavansa pilotoinnin vanhenevien alkoholijuomien myymiseksi alennuksella.
Kyseessä on vasta kokeilu. Alkoholia saa alennuksella 28. huhtikuuta alkaen kolmesta Alkon myymälästä Tampereella.
– Ekologiset tavoitteet elintarvikkeiden hävikin vähentämiseksi ovat tärkeitä, mutta Alkon päätehtävä kansanterveyden edistäjänä ja alkoholihaittojen vähentäjänä on kuitenkin etusijalla. Punaliputetut aletuotteet sopivat tähän lakisääteiseen tehtävään huonosti. Alkon tulisi nyt seurata, millaisille asiakasryhmille alennetut tuotteet kokeilussa päätyvät. Hinnan alennukset lisäävät erityisesti pienituloisten alkoholin käyttöä ja haittoja, Räsänen toteaa.
Lääkäri-kansanedustajan mukaan Alkon tulisi olla erityisen varovainen nyt, kun Alkon asema on muutenkin uhattuna.
– Alkon erityisasema perustuu nimenomaan kansanterveyden edistämiseen ja alkoholihaittojen ehkäisyyn, ei esimerkiksi hävikin vähentämiseen tai myynnin edistämiseen. Hävikkiä voidaan vähentää paremmalla suunnittelulla ja tuotteiden asettelulla. On parempi kaataa vanhentuneet alkoholijuomat viemäriin kuin pienituloisten, alkoholihaitoista eniten kärsivien ihmisten kurkusta alas, Räsänen toteaa kannanotossaan.