Erik Prince tunnetaan yksityisen turvallisuusalan yrityksen Blackwaterin perustajana. AFP / LEHTIKUVA / ALEX WROBLEWSKI

Pahamaineisen yrityksen perustaja tarjoaa USA:n hallinnolle nyt ratkaisuja siirtolaisongelmiin

Erik Prince on Donald Trumpin pitkäaikainen liittolainen.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Pahamaineisen yksityisen turvallisuusyrityksen Blackwaterin perustajana tunnettu Erik Prince tarjoaa nyt ratkaisuja Yhdysvaltain hallinnolle kansallisten turvallisuusongelmien ratkaisemiseksi. Asiasta uutisoi CNN.

Prince on presidentti Donald Trumpin pitkäaikainen liittolainen ja hivuttautunut takaisin presidentin lähipiiriin.

CNN:n mukaan Prince kokosi tammikuun lopulla johtavassa asemassa olevia henkilöitä keskustelemaan keinoista, joilla yksityiset turvallisuusyritykset voisivat auttaa hallintoa karkottamaan miljoonia laittomia siirtolaisia.

Prince on lähteiden mukaan edistänyt Yhdysvalloissa olevien rikostaustan omaavien laittomien siirtolaisten lähettämistä säilöön toiseen maahan heidän odottaessaan palautusta lähtömaihinsa.

CNN:n mukaan Prince solmi viime vuonna suhteet El Salvadorin presidentin Nayib Bukelen kanssa ja esitteli tälle aloitteen.

Trumpin hallinnon toimijat ovat myös käyneet omia erillisiä keskusteluja presidentti Bukelen kanssa laittomien siirtolaisten vastaanottamisesta Yhdysvalloista.

Bukele tapasi helmikuussa Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion ja ehdotti, että El Salvador on valmis ottamaan vastaan ja vangitsemaan mahdollisesti satoja tuhansia Yhdysvalloissa laittomasti olevia maahanmuuttajia. Lisäksi maa olisi valmis ottamaan vastaan El Salvadorissa pidätettyinä olevat vaaralliset amerikkalaiset rikolliset, myös ne, joilla on Yhdysvaltain kansalaisuus.

Tarjousta pidetään oikeudellisesti hyvin heikkona.

Ulkoministeriö ei ole avannut tarkemmin julkisesti, miten sopimusta – mikäli sellaista on – voitaisiin hyödyntää käytännössä.

CNN:n haastattelemien yli kymmenen nykyisen ja entisen hallinnon virkamiehen mukaan edellä mainittu tapaus osoittaa, että Prince on saavuttanut vaikutusvaltaa Trumpin toisen kauden hallinnossa, josta voi koitua hänelle myös liiketoiminnallista hyötyä.

Prince käytännössä erotettiin Trumpin ensimmäisen kauden lopussa, kun hallinto koki hänen yksityisen turvayrityksensä tehneen laittomuuksia eri puolilla maailmaa. Tapaukset johtivat tutkimuksiin yhtiön toiminnasta. Puolustusministeriö Pentagon ja keskustiedustelupalvelu CIA käytännössä kielsivät Blackwaterin käytön, kertovat lähteet CNN:lle.

YK on tutkinut Princen toimia muun muassa Libyassa, jossa hänen väitetään sekaantuneen palkkasotilasoperaatioihin. Price on kiistänyt tämän.

Prince sai ensimmäisen kerran kyseenalaista mainetta Irakin sodan aikana vuonna 2007, kun Blackwaterin työntekijät surmasivat 14 aseetonta irakilaissiviiliä Bagdadissa.

Blackwater menetti vuonna 2009 ulkoministeriön kanssa tehdyn miljardin dollarin sopimuksen amerikkalaisten diplomaattien suojelemiseksi, kun Irakin hallitus kieltäytyi uusimasta yhtiön toimilupaa.

Lähteiden mukaan Prince on nähty viime aikoina useasti Pentagonissa ja hänen sanotaan liittyneen kahteen neuvoa-antavaan puolustuskomiteaan.

– Hän esittelee jatkuvasti suunnitelmia kansallisten turvallisuusongelmien ratkaisemiseksi yrityksensä avulla, toinen Princen ponnisteluihin perehtynyt lähde kertoi CNN:lle.

Lähteiden mukaan Prince on myös äskettäin ehdottanut Trumpin hallinnolle yksityisen yrityksensä käyttämistä Jemenissä avustamaan operaatioissa huthikapinallisia vastaan.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)