– SKVL:n ostoaikomusmittarissa nähtiin koko mittaushistorian suurin käänne vuodenvaihteessa. Myös myyntihalukkuudessa on nähty selvä käänne ylöspäin, kertoo Suomen Kiinteistönvälittäjät ry SKVL:n toimitusjohtaja Jussi Mannerberg.
Asuntomarkkinoiden vuosi alkaa pääkaupunkivetoisena. Pitkään hiljaiseloa viettänyt pienten asuntojen kysyntä on nyt nousussa. Viime vuoden lopun kysyntäpiikki jäänee nyt uudeksi normaalitasoksi ja tuo odotettua tasapainoa markkinoille.
Uudempien ja hyväkuntoisten omakotitalojen kysyntä jatkuu vahvimpana eri asuntomuodoista. Erityisesti Helsinki, Espoo, Vantaa ja Tampere ovat nyt heränneet ja näkymät näillä alueilla ovat vahvat, SKVL kertoo.
SKVL:n ennusteessa arvioidaan, että verrattuna viime vuoden lopun voimakkaaseen viimeiseen neljännekseen alkuvuosi 2024 tulee olemaan edelleen kasvun aikaa. Asuntojen hinnoissa ei vielä odoteta selvää nousua, mutta ei myöskään laskua.
– Nyt alkaa yli vuoden kestänyt markkinoiden suma purkautua järkevällä vauhdilla. Ennusteessamme näkyy nyt erityisesti perheasuntojen kysynnän jatkuva nousu, Mannerberg sanoo.
Vuosi 2023 vajosi uudistuotannon mukana
Viime vuoden toteutuneiden lukujen valossa vanhojen asuntojen kaupassa suurimmat muutokset tapahtuivat pienten asuntojen kaupassa. Kuitenkin perheasuntojen kauppa kävi keskimäärin paljon paremmin kuin moni ehkä kuvittelee, SKVL toteaa.
– Vuoden 2023 viimeisen neljänneksen aikana myös pienten asuntojen kauppa kasvoi ensiasunnon ostajien lähtiessä kaupoille houkuttelevaan hintatasoon. Esimerkiksi pääkaupunkiseudulla niiden kauppamäärät pomppasivat merkittävästi. Myös perheasuntojen kaupassa nähtiin normalisoitumista.
SKVL:n mukaan uusien asuntojen kauppojen alhaiset luvut olivat ehkä suurin syy siihen, miksi vanhojenkin kauppa hidastui niin paljon. Erityisesti sijoittajien poistuminen uudiskohdekaupasta loi ylitarjonnan. Nyt on nähty sijoittajien siirtyneen ostamaan vanhoja asuntoja.
Korkojen lasku merkittävin tekijä markkinoiden elpymiseen
Euribor-korkojen laskun vaikutus on suurin tekijä asuntomarkkinoiden kiihtymiseen.
– Odotamme todellakin EKP:lta toimenpiteitä. Suomalaiset ovat sinnikkäitä, mutta nyt tarvitaan apuja Euroopasta korkojen laskun muodossa. Inflaatiolukemat ovat Suomessa laskeneet nopeasti ja EKP on jarrutellut isompien maiden vielä jonkin verran korkeampien inflaatiolukemien vuoksi, toteaa Mannerberg.
Ensiasunnon ostajien osuus nousi noin 20 prosenttiin viime vuoden lopun varainsiirtoveron vapauden päättymisen myötä.
– Nyt odotamme, että ensiasunnon ostajien osuus laskee noin kymmeneen prosenttiin kauppamääristä. Sijoittajaostajien määrä on nyt selvästi elpynyt ja edustaa noin kymmentä prosenttia ostajista. Noin 60 prosenttia ostajista on perhekuntia ja noin 30 prosenttia yksin omaksi asunnoksi ostavia, SKVL arvioi.
Koko vuoden ennuste maltillinen
SKVL:n arvion mukaan asuntokauppojen määrä kasvaa noin 5–10 prosenttia omakoti- pari- ja rivitalojen osalta tänä vuonna. Hinnoissa ei odoteta merkittäviä nousuja tällä hetkellä, mutta kysytyimmissä uudemmissa pientaloissa hinnat nousevat todennäköisesti 1–3 prosenttia.
Vanhojen kerrostaloasuntojen kaupassa odotetaan myös maltillista kasvua ja hinnoissa pientä 1–3 prosentin kasvua lähinnä Helsingin kantakaupungissa ja Espoossa.
Uusien kerrostaloasuntojen kaupassa ei ole SKVL:n mukaan edelleenkään suuria odotuksia kasvusta. Vuosi 2024 tulee olemaan uuden alun hakemista ja todennäköisesti uusien rakennusprojektien aloituksia nähdään lähempänä vuotta 2025. Kauppamäärän SKVL ennustaa laskevan edelleen muutaman prosenttiyksikön.