Itä-Suomen poliisilaitos tiedotti 17. syyskuuta Niuvanniemen sairaalasta Kuopiosta karanneesta 21-vuotiaasta miehestä. Poliisi ei ole vielä tavoittanut miestä. Jutun alla poliisin julkaisema kuva henkilöstä.
Helsingin poliisi pyytää havaintoja Jani Väänäsestä (synt. 2005). Väänänen on 172 senttiä pitkä, 81 kilon painoinen ja atleettinen, kuvailee poliisi tiedotteessa. Hänellä on tumma lyhyt tukka sekä ruskeat silmät.
Mies saattaa olla arvaamaton. Poliisin käsitys miehen vaarallisuudesta perustuu esitutkintavaiheessa tutkittuun ja Helsingin käräjäoikeudessa käsiteltyyn väkivaltarikokseen.
Kyseessä on syksyllä 2025 ollut murhan yritys, jossa hänen epäiltiin tunkeutuneen aseistautuneena rappukäytävään ja ampuneen siellä kohteeksi valikoitua henkilöä käsiaseella. Lisäksi vaaraa aiheutui myös muille paikalla olleille henkilöille.
Miehen epäillään oleskelevan pääkaupunkiseudulla tai Uudenmaan alueella, mutta hän saattaa liikkua myös muualla Etelä-Suomessa.
Miestä ei tule lähestyä itse. Akuutit havainnot henkilöstä tulee ilmoittaa välittömästi hätäkeskukseen (112).
Muut vihjeet ja kiireettömät ilmoitukset asiaan liittyen voi ilmoittaa: vä[email protected] tai p. 046 922 4651 (myös WhatsApp).
