Poliisi toivoo, että mopomiitteihin osallistuvat nuoret muistaisivat asialliset käytöstavat.
Lapin poliisilaitos kertoo tiedotteessa, että lauantai-iltana Rovaniemellä iso joukko nuoria kokoontui mopomiittiin teollisuusalueella.
Poliisin mukaan tapahtumaan osallistui noin 300 nuorta, joista osa oli myynyt ajoneuvostaan paikkoja halukkaille osallistujille.
– Porukassa oli nuoria, jotka pyrkivät provosoimaan poliisia lähtemään takaa-ajoon, jotta tilanne saataisiin kuvattua, tiedotteessa kerrotaan.
Mopomiitin kaltaisesta isosta väestökokoontumisesta tulee poliisin mukaan tehdä ilmoitus. Lisäksi myös kiinteistön omistajalta tulisi kysyä lupa tapahtumaa varten.
– Miiteissä on myös lieveilmiöitä, kuten edellä mainittu viranomaisen provosoiminen, mutta myös esimerkiksi puutteellisilla, jopa vaarallisilla ajoneuvoilla temppuilu, tiedotteessa kirjoitetaan.