Nämä droonit ovat tuhonneet 11 Venäjän sota-alusta

Magura-alukset voivat iskeä 800 kilometrin päässä sijaitseviin kohteisiin.
Magura V7 pystyy tuhoamaan ilmakohteita. / DEFENCEU
Magura V7 pystyy tuhoamaan ilmakohteita. / DEFENCEU

Venäjän Mustanmeren laivasto toimi Ukrainan sodan alkuvaiheessa aktiivisesti maaoperaation tukena, mutta alkoi vähitellen kärsiä mittavia tappioita ohjus- ja meridrooni-iskuissa.

Kauko-ohjattavien ja räjähteillä lastattujen pikaveneiden uhka pakotti Kremlin siirtämään laivansa Sevastopolin satamasta Mustanmeren itäosissa sijaitsevaan Novorossijskiin. Operaatiot merialueen länsiosissa lopetettiin käytännössä kokonaan.

Venäläisalukset ovat olleet jumissa Novorossijskissa, johon Ukraina on jatkuvasti hyökännyt räjähdelennokeilla ja uusilla merenalaisilla drooneilla.

Erityisen onnistuneita ovat Ukrainan Magura-meridroonit, joiden kantama on yli 800 kilometriä.

Pikaveneet voivat kiitää 80 kilometrin tuntivauhtia ja hyökätä merikohteiden lisäksi myös Venäjän helikoptereita ja lentokoneita vastaan. Jälkimmäistä tarkoitusta varten laitteisiin on asennettu ilmataisteluohjuksia.

Ukrainan asevoimien mukaan Magura-alustyypit ovat onnistuneesti hyökänneet yhteensä 13 Venäjän Mustanmeren laivaston alusta vastaan. Niistä yhdentoista todetaan uponneen.

LUE MYÖS:
”Ukrainan yksi mielikuvituksellisimmista operaatioista” (VU 5.2.2025)
Ukrainan hurjat meridronet ovat menestystarina, joka alkoi kalastusveneestä ja neljästä insinööristä (VU 1.8.2025)

Ensihoitaja valittaa videolla, etteivät he voi auttaa ihmisiä, jos autot eivät liiku.
Igor Girkinin mukaan tilanne etenee Ukrainan strategisen suunnitelman mukaisesti eteläisellä rintamalohkolla ja Krimillä.
Mielenosoitusten teemat liittyivät Ukrainan sisäpolitiikkaan ja muuhun Venäjän valtion kannalta hyödylliseen.
Mainos